اخبار پزشکیبهداشت و سلامت

کلیه ها در کدام قسمت بدن قرار دارند؟ (عملکرد آن)

محل قرارگیری کلیه ها در بدن به همراه نحوه عملکرد آن

کلیه‌ها دو اندام لوبیایی شکل بوده که هر کدام به‌اندازه یک مشت هستند. آنها درست زیر قفسه سینه قرار دارند، یکی در هر طرف ستون فقرات شما. درد کلیه اغلب در پهلوها یا پایین کمر و زیر دنده‌ها به وجود می‌آید. هرچند گاهی این درد کشالة ران و بیضه‌ها را نیز درگیر می‌کند.

محل قرارگیری کلیه‌ها 

کلیه‌ها کمی متمایل به پشت بدن در قسمت بالای شکم بوده و تا حدودی توسط بافت‌های مجاور و دنده‌ها محافظت می‌شوند. لازم به ذکر است که کلیه چپ مقداری بالاتر از کلیه راست قرار گرفته است. 

چرا کلیه‌ها مهم هستند؟

کلیه‌های شما مواد زائد و مایعات اضافی را از بدن شما خارج می‌کنند. کلیه‌های شما همچنین اسیدی را که توسط سلول‌های بدن شما تولید می‌شود حذف می‌کنند و تعادل آب، املاح و مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر و پتاسیم را در خون شما حفظ می‌کنند. بدون این تعادل، اعصاب، ماهیچه‌ها و سایر بافت‌های بدن شما ممکن است به طور طبیعی کار نکنند.
کلیه‌های من چگونه کار می‌کنند؟

هر یک از کلیه‌های شما از حدود یک میلیون واحد فیلتر کننده به نام نفرون تشکیل شده‌اند. هر نفرون شامل یک فیلتر به نام گلومرول و یک لوله است.

نفرون‌ها از طریق یک فرایند دومرحله‌ای کار می‌کنند. گلومرول خون شما را فیلتر می‌کند و لوله مواد مورد نیاز را به خون شما برمی‌گرداند و مواد زائد را حذف می‌نماید.

اهمیت کلیه‌ها

گلومرول چکار می‌کند؟

هنگامی که خون به درون هر نفرون جریان می‌یابد، وارد مجموعه‌ای از رگ‌های خونی کوچک گلومرول می‌شود. دیواره‌های نازک گلومرول به مولکول‌های کوچک‌تر، مواد زائد و مایعات (عمدتاً آب) اجازه می‌دهند تا به داخل لوله عبور کنند. مولکول‌های بزرگ‌تر مانند پروتئین‌ها و سلول‌های خونی در رگ خونی باقی می‌مانند. در واقع گلومرول خون شما را فیلتر می‌کند.

وظیفه توبول

توبول مواد مورد نیاز را به خون شما برمی‌گرداند و مواد زائد را خارج می‌کند. در واقع یک رگ خونی در امتداد لوله جریان دارد. همان‌طور که مایع فیلتر شده در طول لوله حرکت می‌کند، رگ خونی تقریباً تمام آب را به همراه مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن شما باز جذب می‌کند. لوله به حذف اسید اضافی از خون کمک می‌کند و مایع و مواد زائد باقی‌مانده در لوله به ادرار تبدیل می‌شوند.

چگونه خون در کلیه‌ها جریان دارد؟

خون از طریق شریان کلیوی در کلیه شما جریان می‌یابد. این رگ خونی بزرگ به رگ‌های خونی کوچک‌تر و کوچک‌تر منشعب می‌شود تا زمانی که خون به نفرون‌ها برسد. در نفرون، خون شما توسط رگ‌های خونی ریز گلومرول‌ها فیلتر می‌شود و سپس از طریق سیاهرگ کلیوی از کلیه شما خارج می‌شود.

خون شما بارها در روز از طریق کلیه‌ها در حال گردش است. در یک روز کلیه‌های شما حدود 150 لیتر خون را فیلتر می‌کنند. بیشتر آب و سایر موادی که از طریق گلومرول های شما فیلتر می‌شوند توسط لوله ها به خون شما بازگردانده می‌شوند. فقط 1 تا 2 لیتر ادرار می‌شود. کودکان ادرار کمتری نسبت به بزرگسالان تولید می‌کنند و میزان تولید آن به سن آن‌ها بستگی دارد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا