ترفندتکنولوژی

ChatGPT چیست؟ راه حل احراز هویت شماره تلفن

نحوه احراز هویت ChatGPT + معرفی کامل آن

ChatGPT چیست؟ در حالی که دنیا به سرعت مجذوب تکنولوژی ساخت تصاویر جذاب و خلاقانه ساخته شده توسط Midjourney (یک ابزار هوش مصنوعی تبدیل متن به عکس) شده است، یکی دیگر از برنامه ترند دیگر در این روزها راجع یعنی ChatGPT با تکنولوژی مبتنی بر درک زبان انسان‌ها خودنمایی می کند. چه می‌شود اگر یک ربات بتواند مانند یک فرد عاقل با شما صحبت کند و به شما راهکاری را ارائه دهد؟ اکنون بشر نخستین گام‌های خود را برای دستیابی به چنین ابزاری برداشته است که نمونه اولیه آن را می‌توان در تکنولوژی ChatGPT مشاهده کرد. این ابزار همانند یک چت بات اما با پاسخ‌هایی کامل نزدیک به لحن یک انسان کار می‌کند. در ادامه با ما باشید تا به بررسی این فناوری بپردازیم.

ChatGPT چیست؟

دنیای فناوری که همواره در حال رشد و پیشرفت است، این بار، انقلاب خود را با پیشرفت‌های خیره کننده هوش مصنوعی AI رقم می‌زند. یکی از آخرین دستاوردها در این حوزه، ChatGPT نام دارد که امروزه آوازه آن بسیار زیاد شنیده می‌شود. اما ChatGPT چیست و چه کاربردهایی خواهد داشت؟ در پاسخ ابتدا با ما باشید تا با این ابزار آشنا شویم. ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود و به شما امکان آن را می‌دهد مکالمات انسان‌مانند و حتی فراتر از آن را با یک ربات چت داشته باشید. این ابزار می‌تواند به سوالات پاسخ دهد، به شما در کارهایی مانند نوشتن ایمیل و کد زدن کمک کند و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به معرفی بیشتر آن می‌پردازیم. همچنین جالب است بدانید این ابزار می‌تواند در حال حاضر برای عموم رایگان است؛ زیرا ChatGPT در مرحله تحقیق و جمع آوری بازخوردها بوده و دوره کارآزمایی خود را می‌گذراند.

ChatGPT توسط OpenAI، یک شرکت تحقیقاتی و هوش مصنوعی ایجاد شده است.  این شرکت ChatGPT را در 30 نوامبر 2022 مصادف با 9 آذرماه همین سال (1401) راه‌اندازی کرد. OpenAI همچنین مسئول پلتفرم‌های مشابهی در این زمینه است که عبارتند از:

 • DALLE-2: یک مولد محبوب هنر هوش مصنوعی است که برای تولید کننده تصویر به کمک فناوری هوش مصنوعی کاربرد دارد. شما می‌توانید متن دلخواه خود را با کمک این ابزار به تصویر تبدیل نمایید.

نکته: حال با فهم اینکه ChatGPT چیست، برای اینکه بتوانید از این سایت استفاده کنید، کافیست تنها در این سایت ثبت نام کرده و متن خود را بنویسید تا یک تصویر به کمک هوش مصنوعی مرتبط به آن ساخته شود.

نکته: برای ثبت نام لازم است یک شماره تلفن غیر از ایران داشته باشید. متاسفانه به دلیل تحریم‌ها، هرچند شماره تلفن این کشور در لیست Phone نامبرهای سایت قرار گرفته اما سرویس دهی به آن امکان پذیر نیست. در انتهای این مقاله راجع به راه حل این موضوع صحبت شده است.

 • Whisper: یک سیستم تشخیص خودکار گفتار پیشرفته SotA است که می‌تواند تقریبا بدون نقص، گفتار را در ده‌ها زبان رونویسی کند و حتی کیفیت صدای ضعیف یا نویز بیش از حد پس زمینه را مدیریت نماید.  دامنه کلمات گفتاری همیشه تا حدودی برای موارد استفاده ML دور از دسترس بوده است.
آشنایی با ChatGPT
معرفی ChatGPT

شیوه کار ChatGPT چگونه است؟

اما اساس کار ChatGPT چیست و چگونه کار می‌کند؟ یکی از پرسش‌هایی که کنجکاوی بسیاری از کاربران را برانگیخته است، چگونگی کار کردن این ابزار و دقت بالای آن است. در پاسخ باید بدانید اصولا این ابزار از یک مدل پردازش زبان Native استفاده می‌کند که با عنوان Generative Pretrained Transformer شناخته می‌شود و ترکیبی از علم علوم کامپیوتر و زبان شناسی در کنار NLP است. این مدل توسط Open AI ساخته شده است. همچنین در طراحی آن از تکنیک‌های اولیه ماشین لرنینگ مانند Supervised Learning و Reinforcement Learning استفاده شده است. همچنین از یک الگوریتم یادگیری که توسط این شرکت توسعه یافته است در آن استفاده شده است. شما می‌توانید اطلاعات تکمیلی را از سایت آن بیابید.

همچنین لازم است بدانید این ابزار توسط دیتا کتاب‌ها، مقالات و صفحات وب در کنار ویکی پدیا آموزش داده شده است و در آن 570 گیگ اطلاعات شامل 300 میلیارد کلمه را تا سال 2021 برای Train کردن آن به کار گرفته است.

کاربردهای ChatGPT کدامند؟

به یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در این مقاله راجع به این ابزار رسیده‌ایم و حالا می‌خواهیم بگوییم کاربرد ChatGPT چیست؟ در پاسخ باید به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • ساخت جوک: شما می‌توانید از این ابزار برای تفریح خود استفاده کنید. یکی از کاربردهای تفننی آن، ساختن جوک است. این ابزار پتانسیل خود را برای ساخت جوک‌هایی در سطح متوسط نشان داده است.
 • توضیحات ساده برای موضوعات سخت: گاهی اوقات، گوگل کردن یک موضوع به شما درک روشنی نمی‌دهد. به موضوعاتی مانند کرم‌چاله‌ها، ماده تاریک و همه آن نظریه‌هایی که ممکن است بسیار سنگین باشند فکر کنید. در این حالت شما می‌توانید از این ابزار برای فهم ساده استفاده کنید.
 • نگارش رزومه و نامه سفارشی: اگر در حال حاضر به دنبال یک شغل هستید، یکی از خسته‌کننده‌ترین بخش‌های فرآیند درخواست شغل، نوشتن یک رزومه شخصی و نامه سفارشی سازی شده برای هر شغلی است که برای آن درخواست می‌کنید. به طور معمول شما نمی‌توانید به سادگی برای هر کار یک نسخه از این نوشته‌ها را بنویسید. ChatGPT یکی از سریع ترین راه‌ها برای ساخت رزومه آنلاین است.
 • حل مسائل ریاضی: آیا می‌دانید توانایی جالب ChatGPT چیست؟ در واقع این برنامه می‌تواند به صورت مرحله به مرحله مسائل ریاضی را برای شما حل کرده و توضیح دهد.
 • مشاوره در روابط: همانطور که گفته شد، این ابزار می‌تواند برای مشاغل Knowledge Worker یک جایگزین باشد که هنوز راه بسیاری دارد. هرچند هوش مصنوعی درکی از احساسات ندارد اما می‌تواند نکات و تذکراتی را با توجه به وضعیت شما گوشزد کند.
 • نگارش کد و دیباگ کردن آن: اگر بخواهیم بگوییم جذاب‌ترین کاربرد ChatGPT چیست؟ می‌توان به قابلیت نگارش کد و دیباگ کردن آن پرداخت. این ابزار به شما کمک می‌کند تا مشکلات کد را بیابید و ساعت‌ها در دیباگ کردن آن معطل نشوید. همچنین می‌تواند برای ساخت برنامه‌های ساده به زبان‌های مختلف استفاده شود.

همچنین از دیگر کاربردهای این ابزار می‌توان به نگارش موزیک در هر نوع ژانر، صحبت کردن در مواقع تنهایی با یک ربات و غیره اشاره نمود.

کاربردهای ChatGPT چیست؟
مزایا و معایب ChatGPT چیست؟

مزایا و معایب ChatGPT چیست؟

اما مزایا و معایب ChatGPT چیست؟ در پاسخ باید ابتدا در مورد مزایای این ابزار می‌توان گفت:

 • یادگیری شخصی: ChatGPT می‌تواند با سطح درک دانش آموز سازگار شود و سختی مفاهیم یا سوالات را به صورت کامل برای او با زبانی ساده و مرحله به مرحله آموزش دهد.
 • صرفه جویی در زمان: ChatGPT می‌تواند با ارائه پاسخ‌های سریع به سؤالات، در وقت صرفه جویی کند و به افراد اجازه دهد به کارهای دیگر بروند یا درباره یک موضوع بیشتر بیاموزند.
 • پشتیبانی سریع‌تر مشتری: طبیعتا چت GPT پاسخ‌های سریع‌تر و واضح‌تر را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. مصرف کننده از خدمات سریعتر سود می‌برد و به طور کلی تجربه او را بهبود می‌یابد. این ابزار به تدریج زمان انتظار را کوتاه می کند.

همچنین در مورد معایب مهم ای ابزار می‌توان گفت:

 • افزایش اشتباه و سوء برداشت: این برنامه براساس پایگاه داده خود که فعلا قابل آپدیت نبوده و تا سال 2021 داده دارد، به کاربران پاسخ می‌دهد. اگر کاربر درخواستی را ارسال کند که ChatGPT در حال حاضر در پایگاه داده خود ندارد، پاسخ نمی‌دهد. این ابزار ممکن است در نتیجه این پرس و جوها گیج شده و به درستی نتواند پاسخ صحیحی را بیاورد.
 • افزایش هزینه با پیچیدگی بیشتر: درک این نکته ضروری است که ابزار ChatGPT با طراحی پیچیده‌تر و عملکرد برتر، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. این امر می‌تواند هزینه استفاده از آن را افزایش دهد.
 • عدم مناسب بودن برای همه مشاغل: ChatGPT برای انواع برنامه ها و بخش‌ها مفید است، اما قادر به مدیریت همه آنها نیست. امروزه برخی از سرویس‌ها مانند خدماتی که توسط خدمات روانپزشکی، بیمارستان‌ها، آتش نشانی‌ها و نیروهای پلیس ارائه می‌شود، نیاز به اقدام سریع و اطلاعات دقیق دارد. در چنین شرایطی، سرمایه گذاری در ChatGPT نمی‌تواند منجر به نتایج مثبت در بلند مدت شود.

در این بخش 9 تا از بهترین افزونه های گوگل کروم را مشاهده کنید.

آخرین نظرات پیرامون ChatGPT و اخطار ایلان ماسک

قبل از اینکه به پرسش مهم شیوه استفاده از ChatGPT چیست پاسخ دهیم، بهتر است چند نظر و نقدی که به این تکنولوژی از سوی مجموعه‌های مختلف بیان شده است بپردازیم که به شرح زیر می‌باشند:

 • ایلان ماسک: ایلان ماسک به جهت آنکه از بنیان گذاران OpenAI می‌باشد، در این رابطه نظریه قابل تاملی را ارائه کرده است که می‌گوید: ChatGPT ترسناک است و ما (انسان‌ها)، فاصله چندان زیادی با هوش مصنوعی قوی نخواهیم داشت.
 • دانشمند ارشد هوش مصنوعی متا: این فرد نظر دیگری دارد و می‌گوید چت جی بی تی ایده نوآورانه‌ای نبوده و در آن انقلابی رخ نخواهد داد.
 • سام آلتمن: مدیر موسسه OpenAI که سام آلتمن نام دارد، از استقبال کاربران بسیار زیادی می‌گوید که از سراسر جهان تنها ظرف 5 روز ابتدایی از انتشار این ابزار داشته‌اند. او می‌گوید در 5 روز اول بیش از 1 میلیون کاربر از این سرویس استفاده کردند. مدیر OpenAI همچنین از هزینه هر پاسخ و مخارج محاسبانی آن می‌گوید و اذعان می‌کند که برای رفع این هزینه‌ها باید از این طریق کسب درآمد صورت گیرد.
 • سوندار پیچای: این فرد که مدیر گوگل است، درنظر دارد اقداماتی را برای جلوگیری از تاثیرات مخرب این تکنولوژی اعمال کند.
 • پل کروگمن: از نظر ایشان، چت جی بی‌ تی ممکن است بر روی افرادی همچون وکلا و مهندسین و برنامه نویس‌ها یا فیزیکدان‌ها که جزو مشاغل KnowledgeWorker هستند تاثیر گذار باشد.
 • استک اورفلو: این سایت در آخرین ماه سال 2022 میلادی، پاسخگویی از طریق ChatGPT و استفاده از آن را ممنوع کرده است.
 • اداره آموزش نیویورک: این سازمان دولتی نیز استفاده از این برنامه را در تمامی مدارس ممنوع اعلام کرده است.
آخرین نظرات پیرامون ChatGPT و اخطار ایلان ماسک
نقد و نظرات پیرام چت جی پی تی

راهنمای گام به گام استفاده از ChatGPT

اما شیوه استفاده از ChatGPT چیست؟ چگونه می‌توان به این برنامه دسترسی داشته و از آن استفاده نمود؟ در پاسخ می‌توان به چند مرحله اشاره کرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • ورود به سایت چت جی بی تی: در قدم اول از نحوه استفاده از چت جی بی تی، لازم است به سایت آن وارد شوید که به آدرس این لینک بروید.
 • حال بر روی دکمه Try ChatGPT کلیک کنید. گزینه Try را در بالای رابط کاربری وب سایت قابل مشاهده است.
 • در مرحله بعد، از شما خواسته می شود که وارد شوید یا ثبت نام کنید. اگر از قبل یک حساب OpenAI ندارید، با استفاده از آدرس ایمیل خود ثبت نام کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید قبل از ورود، شماره موبایل خود را نیز ثبت کنید که این اصلی‌ترین چالش برای ساکنین ایران خواهد بود.
 • هنگامی که وارد شوید، با چند اطلاعیه سلب مسئولیت مواجه خواهید شد. اینها شامل اطلاعیه‌ای است مبنی بر اینکه توسعه دهندگان هوش مصنوعی ممکن است تعامل شما با ChatGPT را برای ارزیابی عملکرد سیستم بررسی کنند. می‌توانید از این سلب مسئولیت‌ها صرف نظر کنید.
 • اکنون، می توانید تعامل با ChatGPT را شروع کنید. برای شروع مکالمه، کادر پیام را در پایین رابط پیدا کنید.
 • ChatGPT به سرعت پاسخی‌را برای شما ایجاد خواهد کرد. به عنوان مثال سوالی را بپرسید و اگر از جواب ناراضی بودید، می توانید دکمه Try Again را فشار دهید. سپس ربات سعی می‌کند به طور متفاوتی به شما پاسخ دهد.

تا اینجا به این سوال که ChatGPT چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد پاسخ دادیم. حال نوبت آن است که به راه حل چالش مهم آن بپردازیم.

روش احراز هویت شماره تلفن با ChatGPT چیست؟

راه حل احراز هویت در ChatGPT چیست؟ در هنگام ثبت نام نمی‌توانید شماره ایران را ثبت کنید. چراکه با اخطار مواجه خواهید شد. بنابراین باید یک شماره از یک کشور خارجی پیدا کرده و یا به آنجا مهاجرت کنید. به عنوان مثال، حتی کشور عراق نیز در لیست کشورهای مورد تایید این پلتفرم وجود دارد اما مناطقی همچون ایران، افغانستان، روسیه، چین، پاراگونه و غیره در آن نیستند.  بهترین راهکار آن است که از همینجا یک شماره تلفن برای ثبت نام در این پلتفرم تهیه کنید. جهت انجام چنین کاری، می‌بایست یک شماره از کشوری که مورد پذیرش این پلتفرم است تهیه کنید. (لیست کشورهای در این لینک، ممکن است در آپدیت‌های بعدی نیز ایران به واسطه مجوز رفع تحریم‌های اینترنتی وزارت خزانه داری آمریکا به این لیست اضافه شود).

یکی از سرویس‌هایی که شماره تلفنی را برای این پلتفرم ارائه می‌کند، نامبرلند است که تنها کافیست به این لینک مراجعه کرده و یک شماره از آن دریافت کنید. شما می‌توانید  با حداقل 6-7 هزار تومان یک شماره را برای خود بخرید. سپس احراز هویت را در سایت تکمیل کنید.

راهنمای گام به گام استفاده از ChatGPT
شیوه استفاده از ChatGPT چیست؟

آینده ChatGPT چگونه خواهد بود؟

بنظر می‌رسد آینده چنین ابزاری درخشان خواهد بود. در همین حال، گفته می‌شود که مایکروسافت که قبلا در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده بود، در حال مذاکره در مورد گنجاندن ChatGPT در Bing، موتور جستجوی آن و برنامه‌های Office است.  لینکدین متعلق به مایکروسافت مملو از پست هایی در مورد تطبیق پذیری ChatGPT شده است. این ابزار می‌تواند مقاله‌های دانشجویی بنویسد، یک طرح کسب‌وکار را در زمان کمتر بسازد، به راحتی یک گزارش خبری را جمع‌آوری کند و حتی یک هنرمند شاعر همانند یک غزل و شکسپیر بسازد. همچنین هوش مصنوعی این ابزار می‌تواند در سال‌های بعد بر آینده شغلی افرادی همچون تحلیلگران، برنامه‌ریزان تجاری، مشاوران، بازاریابان، متخصصان روابط عمومی، فروشندگان و استراتژیست‌ها تاثیر گذار باشد.

سوالات متداول

در انتهای مقاله با پاسخ کاملی که به پرسش ChatGPT چیست دادیم، حال به سوالات متداول کاربران در این زمینه می‌پردازیم که به شرح زیر می‌باشند:

 • مخفف نام ChatGPT چیست؟

اختصار GPT در نام گذاری این ابزار عبارت است از: Generative Pretrained Transformer به معنای

 • هزینه استفاده از برنامه ChatGPT چقدر است؟

هرچند در ابتدای این مقاله بیان کردیم که این پلتفرم رایگان است؛ اما اگر قصد دارید به صورت نامحدود با آن گفتگو کرده و کار کنید، می‌بایست هزینه نمایید. برای این کار در حدود 49.99 دلار به صورت ماهانه برای استفاده از آن درنظر گرفته شده است.

 • آیا اپلیکیشن ChatGPT سالم است؟

متاسفانه با توجه به انتشار اپلیکیشن‌های تقلبی در فضای مجازی، مدل‌های غیر استانداردی از این برنامه در اینترنت وجود دارند که به دست هکرها ساخته شده‌اند و می‌توانند منجر به سرقت اطلاعات بشوند. این اپلیکیشن و اپ های مشابه آن در فضای گوگل پلی نیز تا حد بسیار زیادی گسترش یافته‌اند و به همین خاطر لازم است حتما نسخه اصلی را نصب کرده و از آن اطمینان داشته باشید.

 • پتانسیل‌های استفاده از ChatGPT چیست؟

همانطور که در بخش کاربردهای ChatGPT چیست بیان کردیم، شما می‌توانید به کمک این برنامه و ابزار برای مقاصد مختلفی استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید کدهایی را برای راه اندازی یک سیستم خاص یا ماژول‌های کوچک در جاوا اسکریپت بهبود بخشیده و از آن در طراحی سایت استفاده کنید. شما می‌توانید بقیه این کاربردها را در مقاله بخوانید.

 • مزیت استفاده از ChatGPT چیست؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت فایده استفاده از چنین پلتفرمی برای شما، صرفه جویی در زمان و گرفتن ایده است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، از ایده‌ها و تعاملی که هوش مصنوعی با شما دارد شگفت زده شوید و از آن برای مکالمه با یک هوش مصنوعی لذت ببرید.

 • خطر ChatGPT چیست و چقدر در آینده تاثیر گذار خواهد بود؟

در پاسخ به اینکه خطر ChatGPT چیست باید گفت مهم ترین اثر این تکنولوژی، پیشرفت تکنولوژی و حذف برخی مشاغل است. همچنین نقش این نوع پلتفرم‌ها در آینده بسته به پیشرفتی که خواهند داشت، در زمینه‌های مختلفی افزایش می‌یابد. اما کاهش خلاقیت و در برخی موارد کیفیت نامطلوب خدمات می‌تواند از دیگر معایب استفاده از این برنامه باشد.

آینده chatgpt
آینده شغلی پس از ChatGPT

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4.8 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 12

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا