سرگرمیمهارت های زندگی

فداکار چه خصوصیاتی دارد؟ از خودگذشتگی چگونه است؟

ویژگی‌های مهم افراد فداکار + چگونگی از خودگذشتگی

افراد فداکار کارهایی انجام می‌دهند که منجر به کمک کردن به دیگران یا نجات آنها می‌شود. در واقع می‌توان فداکاری را یک کار خوب دانست، اما شما باید بدانید که همیشه فداکاری به معنای انجام کارهای بزرگ و دور از ذهن نیست، گاهی یک بخشیدن ساده می‌تواند فداکاری ما را به خوبی نشان دهد. حتی در طول روز ممکن است ما با افراد فداکار زیادی مواجه شده باشیم، اما ساده از کنار آنها بگذریم.

 

فداکار چه خصوصیاتی دارد؟

به طور کلی فداکاری یعنی اینکه انسان چیزی را به دیگران ببخشد که به آن نیاز دارد. کاری که برای دیگران سود دارد را انجام دهد یا اینکه می‌تواند کاری را انجام دهد که حتی باعث نجات دیگران شود.

کافی است یک نگاهی گذرا به شغل آتش‌نشانی داشته باشیم. آتش‌نشان‌ها از جمله فداکارترین آدم‌ها هستند و حتی در انجام وظیفه‌هایشان نیز فداکاری‌های زیادی انجام می‌دهند. گاهی حتی از جانشان نیز می‌گذرند، به دلیل اینکه دیگران را نجات دهند. هیچ حد و حدود و قیمتی نمی‌توان برای آتش‌نشان‌ها در نظر گرفت. فداکاری آن‌ها بی‌نهایت است.

یک نوع دیگر از فداکاری را در پدر مادرها مشاهده می‌کنیم که تمام طول عمرشان را برای کارکردن سپری می‌کنند تا بتوانند فرزندانشان در آسایش و رفاه، زندگی خوبی داشته باشند. والدین تمام تلاششان را برای موفقیت فرزندشان انجام می‌دهند تا بتوانند در بهترین مدارس دانشگاه‌ها درس بخوانند و هیچ‌گونه کمبودی نداشته باشند.

البته دقت کنید که فداکاری نباید به ازخودگذشتگی افراطی تبدیل شود. در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی‌های افرادی که دچار از خود گذشتگی افراطی هستند به طور خلاصه می‌پردازیم.

 

چگونه با حسرت مقابله کنیم؟ عوارض پشیمانی چیست؟

راهکارهای مقابله با حسرت در زندگی

ازخودگذشتگی افراطی چیست؟

به طور کلی ازخودگذشتگی اصلاً چیز بدی به نظر نمی‌رسد، اما اگر حالت افراطی به خودش بگیرد بسیار مضر است. در واقع ازخودگذشتگی افراطی به معنای انکار ارضای نیازها، اهداف و علایق خود به خاطر دیگران است. افرادی که دچار ازخودگذشتگی افراطی می‌شوند، علایق شخصی خودشان را رها می‌کنند و به دیگران بیشتر از خودشان ارزش قائل هستند. هرچند که جامعه ازخودگذشتگی را می‌پسندد، اما باید بدانید که اگر به شکل افراطی انجام شود بسیار آسیب‌زا است.

 

دلایل تنفر فرزندان از خانواده چیست؟ مزایای بخشیدن والدین را در این مطلب بخوانید:

علت تنفر فرزندان از خانواده چیست؟

ویژگی افراد دارای از خودگذشتگی افراطی

در ادامه این بخش به بررسی ویژگی‌های افرادی می‌پردازیم که از خود گذشتگی افراطی دارند.

احساس خلأ عاطفی

معمولاً افرادی که بیش از حد ازخودگذشتگی از خودشان نشان می‌دهند، وقت کافی برای مراقبت از خودشان ندارند، زیرا تمام‌وقت خودشان را صرف دیگران می‌کنند. این‌گونه افراد احساس می‌کنند که ازخودگذشتگی بیشتر یک وظیفه است نه اینکه داوطلبانه آن کار را انجام دهند. آن‌ها در روابطشان بیشتر دهنده هستند تا گیرنده و به همه چیز بله می‌گویند، حتی اگر پاسخ مناسب نباشد.

این‌گونه افراد حتی اگر نیاز به کمک و توجه دیگران به خودشان داشته باشند کمک و محبت دیگران را رد می‌کنند، زیرا درون خودشان احساس می‌کنند که نیازی به کمک و توجه مستقیم دیگران ندارند.

اعتماد به نفس بسیار پایین

افرادی که از خود گذشتگی افراطی دارند، احساس می‌کنند که دیگران از آنها سوءاستفاده می‌کنند. درحالی‌که خودِ آنها هستند که چنین موقعیت‌هایی را به وجود می‌آورند. این‌گونه افراد حتی اگر نیازهای خودشان را در اولویت قرار دهند، احساس گناه می‌کنند.

ایجاد خشم ناهوشیار

اگر ما در حال از خود گذشتگی افراطی باشیم به هیچ وجه نمی‌توانیم نیازها و خواسته‌های خودمان را به طور مستقیم به دیگران بگوییم. گاهی اوقات به آنها می‌گوییم در قبال از خود گذشتی‌های خودمان هیچ‌گونه انتظاری نداریم، اما با این روش درباره قصد داریم که توجه دیگران را به سمت خودمان جلب کنیم. به طور کلی هنگامی که به اندازه‌ی محبت و از خود گذشتگی که خودمان نشان داده‌ایم پاسخی دریافت نمی‌کنیم، پس از مرور زمان از درون احساس خشم بسیار زیادی می‌کنیم. البته ممکن است در ظاهر اینگونه خشم‌ها را نشان ندهیم.‌ از آنجاییکه ما خودمان را فردی مهربان، دلسوز یا بی توقع می‌دانیم، بنابراین تمام از خود گذشتی‌هایی که کرده‌ایم را در ناهوشیارمان دفع کرده و زمانی که از فداکاری‌های خودمان خسته می‌شویم، نیاز داریم که دیگران محبت‌های ما را به صورت یکجا جبران کنند.

این‌گونه رفتار ما باعث گیج کردن دیگران می‌شود، حتی ممکن است کینه و کدورت نیز ایجاد شود.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا