بهداشت و سلامت

8 اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب

اگر نور خورشید وجود نداشت، ما نمی‌توانستیم در این کره خاکی زندگی کنیم و سالیان سال بر آن بمانیم. آفتاب گرمایی حیات بخش به زمین می‌دهد و مجموعه‌ای از تشعشعات نوری است که بخشی از آن UV یا اشعه ماوراء بنفش نام دارد. این اشعه می‌تواند به تخریب ساختار سلولی بپردازد و اثرات زیان باری به دنبال داشته باشد. به همین دلیل از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنیم؛ محصولی که مقاومت پوست در برابر تاثیر مخرب نور خورشید را افزایش می‌دهد و همه افراد باید از آن استفاده کنند.

اشتباهات رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب

با این که مصرف این محصول آسان به نظر می‌رسد، اما اشتباهات رایجی درباره آن وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم. این اشتباهات می‌توانند تاثیر کرم ضد آفتاب را کم کنند و باعث آسیب پوست شوند.

از کرم ضد آفتاب طیف گسترده استفاده نمی‌کنید

اگر می‌خواهید خرید کرم ضد آفتاب را انجام دهید باید توجه داشته باشید که محصول طیف گسترده باشد؛ یعنی هم اشعه UVB و هم اشعه UVA را مسدود کند. محصولاتی که تنها جلوی اثر UVB را می‌گیرند، نمی‌توانند از پوست در برابر تغییر رنگ و تولید رنگدانه بیشتر، ایجاد کک و مک و لک آفتاب، ایجاد چین و چروک و افزایش احتمال سرطان ملانوما جلوگیری کنند و کارایی آن‌ها جلوگیری از آفتاب سوختگی است. UVA قدرت نفوذ بیشتری دارد و پوست را با مشکلات بیشماری رو‌برو می‌سازد.

توجه نمی‌کنید که ضد آفتاب‌های شیمیایی برای تاثیرگذاری به زمان نیاز دارند

کرم ضد آفتاب دو نوع فیزیکی و شیمیایی دارد. تاثیر ضد آفتاب‌های فیزیکی آنی و تاثیر ضد آفتاب‌های شیمیایی نیازمند زمان است. بیشتر ضد آفتاب‌ها دارای فیلترهای شیمیایی اند و به همین دلیل به طور کلی توصیه می‌شود که 15 الی30 دقیقه پیش از حضور در برابر آفتاب از آن‌ها استفاده کنید. پس از گذشت زمان مقرر شده می‌توانید با خیال راحت به بیرون بروید و از سلامت پوستتان مطمئن باشید.

مقدار کرم ضد آفتاب مصرفی شما کم است

فراموش نکنید که در مصرف این محصول دست و دلباز باشید! ضد آفتاب به میزان کم تقریبا بی‌فایده است و نمی‌تواند آن طور که باید از پوستتان محافظت کند. میزان توصیه شده برای کرم ضد آفتاب به اندازه یک سکه کوچک یا دو بند انگشت برای صورت بوده و اگر قصد استفاده از آن بر دیگر نواحی پوست را دارید نیز باید همین اندازه را در نظر بگیرید. برای مثال اگر می‌خواهید به دستانتان ضد آفتاب بزنید باید به اندازه یک سکه کوچک باشد. اگر شک کردید که مقدارد کرم قرار گرفته بر پوستتان کم است منتظر چیزی نباشید و بلافاصله آن را بیشتر کنید.

8 اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب

برای تمدید کرم ضد آفتاب تنبلی به خرج می‌دهید

زمانی که به خرید کرم مرطوب کننده می‌روید دقت می‌کنید که حجم مناسبی از آن را تهیه کنید؛ چرا که باید به طور روزانه و مکرر از آن بهره‌مند شوید. کرم ضد آفتاب نیز همین گونه است و هر 2 ساعت یک بار به تمدید نیاز دارد. نمی‌تونید تنها یک بار در روز از این محصول استفاده کنید و انتظار داشته باشید که نور خورشید به شما ضرر نرساند.  تعریق و شنا نیاز به تجدید کرم ضد آفتاب را بیشتر می‌کنند. هیچ کرم ضد آفتابی ضد آب نیست و نهایتا می‌تواند در برابر آب مقاوم باشد. محصولات ضد آب در برخورد با آب 40 دقیقه دوام می‌آورند و مرتبا به تمدید نیاز دارند.

گمان می‌کنید که کرم ضد آفتاب مخصوص فصل تابستان است

استفاده فصلی از کرم ضد آفتاب اشتباه بسیار بزرگی است که پوستتان را در معرض خطرات زیادی قرار می‌دهد. خورشید در تمام طول سال در آسمان قرار دارد و همواره تاثیر یکسانی بر پوست می‌گذارد. کما این که برف و اشیاء درخشان نور آن را بازتاب می‌دهند و سبب آفتاب سوختگی بیشتر پوست می‌شوند. پس نمی‌توانیم بگوییم که در فصول سرد به این محصول نیازی نداریم و خود را از آن محروم کنیم.

به علاوه، آفتاب دارای اثر تجمعی است و برخورد کوتاه اما تکرار شونده پوست با آن می‌تواند با یک حمام آفتاب برابری کند. UV از ضخیم‌ترین ابرها، پنجره خانه، و شیشه ماشین عبور می‌کند و عدم مصرف این کرم راه حل خوبی برای مراقبت از پوست در فصول سرد به نظر نمی‌رسد.

از کرم ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته استفاده می‌کنید

حتما تاریخ مصرف کرم ضد آفتاب خود را چک کنید. معمولا پس از یک سال باز کردن درب محصول باید آن را دور بریزید. برخی از ضد آفتاب‌ها تا 3 سال قابل استفاده اند. اگر کرم ضد آفتاب تاریخ گذشته باشد تاثیر مثبتی بر پوستتان نمی‌گذارد و نمی‌تواند از آن در برابر نور خورشید محافظت کند. در این زمان فیلترهای ضد آفتاب غیر فعال نمی‌شوند، بلکه شروع به تجزیه شدن می‌کنند. اگر محصول را بیش از حد در تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید احتمالا زودتر غیر قابل استفاده خواهد شد.

از محصولات با SPF مناسب استفاده نمی‌کنید

از جمله فاکتورهای ضد آفتاب مهم و شناخته شده SPF است و مقاومت پوست در برابر UVB را نشان می‌دهد. این اشعه عامل اصلی قرمزی و سوختگی پوست است. اگر پوست پس از 10 دقیقه دچار آفتاب سوختگی شود، یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 این زمان را 30 برابر می‌کند. SPF 15 اشعه فرابنفش را تا 93 درصد، SPF 30 تا 97 درصد، SPF 50 تا 98 درصد و SPF 100 تا 99 درصد منجر به مهار این اشعه می‌شوند.

هیچ ضد آفتابی قدرت مهار 100 درصد UV را ندارد و تفاوت از بین بردن تاثیر این اشعه در SPF 30 و SPF 100 تنها 2 درصد است. به همین علت نباید تصور کنید که عدد SPF بیش از 50 پوستتان را کاملا مقاوم می‌کند.

کرم ضد آفتاب را تنها به پوست صورت خود می‌زنید

پوست گردن، گوش، لب، دور چشم و همه قسمت‌های سر و بدن که آفتاب به آن‌ها می‌تابد به کرم ضد آفتاب نیاز دارند. نور خورشید قابل تاثیر بر همه این قسمت‌ها است و جدای از عوارض خفیف و ظاهری ممکن است جهش سلولی ایجاد کند و سرطان پوست را رقم بزند.

در پایان

عوامل محیطی و رفتارهای فردی از جمله استفاده از محصولات مراقبت از پوست دیگر، مصرف دارو و همچنین لوازم آرایشی می‌توانند میزان اثرگذاری ضد آفتاب را تغییر دهند. با خرید ماسک صورت متوجه می‌شوید که انواع لایه بردار و قوی آن‌ها پوست را در برابر آفتاب حساس‌تر می‌کنند. برخی فعالیت‌ها مانند دویدن و ورزش در فضای باز نیاز به این محصول را بیشتر می‌کنند.

 فرقی ندارد که کرم ضد آفتاب شما رنگی باشد یا بی‌رنگ، تنها باید محصولی باکیفیت را انتخاب کنید و آن را از فروشگاهی معتبر همچون پیشگام نگار خریداری نمایید. پیشگام نگار، فروشگاهی اینترنتی برای محصولات آرایشی و بهداشتی است که تنوع بسیاری داشته و کرم ضد آفتاب با بافت‌های مختلف و متناسب با انواع پوست در آن پیدا می‌شوند. اگر فکر می‌کنید برای مراقبت از پوستتان دیر شده سخت در اشتباهید و باید همین الان مصرف این محصول را در اولویت خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که سرطان پوست و ملانوما ممکن است کشنده باشند و تا زمانی که به آن‌ها مبتلا نشده اید، هر زمان از آن‌ها جلوگیری کنید کاری عاقلانه کرده اید.  

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

دانیال طاهری فر

دانیال طاهری فر هستم، علاقه مند به حوزه های سئو، تکنولوژی و موسیقی. .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا