سرگرمیمهارت های زندگی

چگونه با شوهر خسیس برخورد کنیم؟ (بهترین راهکارها)

راهکارهای مهم برای مقابله با خساست مردان چیست؟

لیست مطالب این مقاله

مهمترین نکته در نحوه برخورد با شوهر خسیس این است که به هیچ وجه خساست همسر خود را در جمع فریاد نزنید، زیرا ممکن است همسرتان با شما لجبازی کرده و به خسیس بودن خودش ادامه بدهد. اگر شما هم در زندگی با شوهر خسیس چالش‌های جدی بسیار زیادی دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند‌ تا شرایط را بهتر کنید. به طور کلی اگر شوهر شما خسیس است، مطمئناً در زندگی تحت فشار بسیار زیادی قرار دارید و از این سبک زندگی خود رضایت ندارید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی علت این‌گونه رفتارهای مردان به همراه نحوه برخورد با شوهر خسیس را به طور کامل برای شما شرح می‌دهیم.

 

خساست به چه معناست؟

به طور کلی افرادی که خسیس هستند، تمایل به خرج کردن دارایی‌های خودشان ندارند. این‌گونه اشخاص معمولاً برای به دست آوردن ثروت بیشتر حرصِ بسیار زیادی می‌خورند. البته دقت کنید افرادی که دچار شخصیت اسکیزوئید یا وسواس احتکار هستند، بیشتر از افراد دیگر خساست خودشان را به صورت واضح نشان می‌دهند.

شما عزیزان باید بدانید فردی که خسیس است، نه خودش از دارایی‌هایی که دارد لذت می‌برد و نه اجازه می‌دهد اطرافیانش از آن لذت ببرند. درواقع توانایی لذت بردن از دارایی‌های خود را به صورت منطقی ندارد.

چنین افرادی معمولاً در زندگی مشترک به مشکل برمی‌خورند و همسرشان از آنها رضایت ندارد، زیرا خرج کردن در زندگی حالت چانه زدن و گدایی به خودش می‌گیرد. هیچ‌کس تمایل ندارد که برای گذراندن امورات روزانه دست به گدایی بزند.

 

انواع خساست چیست؟

به طور کلی خساست به دودسته تقسیم می‌شود در ادامه این دو مورد را با هم بررسی می‌کنیم.

خساست از نظر عاطفی

این‌گونه افراد در هرگونه روابط احساسی که دارند محبت آن‌چنانی از خودشان نشان نمی‌دهند و از صمیمی شدن ترس دارند. درواقع انتظار دارند که دیگران به آنها محبت و توجه بسیار زیادی کند. این‌گونه افراد معمولاً تا زمانی که بسیار مجبور نشوند برای فرد مقابل از لحاظ عاطفی هیچ هزینه‌ای نمی‌کنند.

خساست از نظر مالی

این دسته از افراد نیز همان‌گونه که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، از نظر مالی بسیار خسیس هستند و به صورت غیرمنطقی پول روی پول اضافه می‌کنند. درواقع این‌گونه افراد به دلیل خساست‌های بیش‌ازحدی که دارند، سلامت جسمانی و روانی خود و اطرافیانشان را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 

نشانه‌های خسیس بودن افراد

برخی از افراد خسیس نشانه‌هایی دارند که در ادامه این مطلب با هم بررسی می‌کنیم تا بتوانید بیشتر با این‌گونه افراد آشنا شوید.

 • افرادی که خسیس هستند، معمولاً از خرید کردن هیچ‌گونه حرفی نمی‌زنند.
 • این‌گونه اشخاص شما را مجبور می‌کنند که تا جای ممکن هیچ خرجی در زندگی نکنید.
 • از نظر افراد خسیس هدیه دادن بسیار کار بیهوده‌ای است و آنها تولدها و مراسم‌های مختلف را به یاد ندارند.
 • اگر واقعاً چیزی در منزل ضروری باشد، به شما اصرار می‌کنند که از درآمد خودتان خرید کنید‌
 • به جای اینکه با دیگران تماس بگیرند، به آنها پیامک می‌دهند یا حتی تک زنگ می‌زنند تا هزینه کمتری برایشان داشته باشد.
 • آنها اکثر اوقات لباس‌های تکراری می‌پوشند، حتی اگر برای چند سال پیش باشد، زیرا تمایلی به خریدن لباس نو ندارد.
 • اگر شما در مورد درآمد این‌گونه افراد سؤال کنید، هیچ‌گونه جواب مستقیم و درست حسابی نمی‌شنوید.
 • افراد خسیس حتی در محبت کردن به اعضای خانواده نیز خساست بسیار زیادی به خرج می‌دهند.
 • اگر وسیله‌ای در منزل خراب شود، مدام آن را تعمیر می‌کنند تا نیازی به خریدن وسیله جدید نباشد.
 • به طور کلی هنگامی‌که به هر چیزی نیاز دارید، نمی‌توانید هزینه آن را از او درخواست کنید، زیرا می‌دانید که دعوا پیش می‌آید.
 • چنین فردی به هیچ وجه تمایل ندارد با دیگران معاشرت کند، زیرا ممکن است مجبور شود که برایشان هزینه کند.
 • افراد خسیس تا حد امکان از ماشین خودشان استفاده نمی‌کنند، زیرا نمی‌خواهند که بنزین مصرف کنند، آن‌ها حتی مسیر طولانی را به صورت پیاده راه می‌روند.
 • تمامی وسایل خانه را نگه می‌دارند، حتی اگر به دردشان نخورد. زیرا می‌گویند ممکن است روزی به کار آید.
 • چنین فردی امکان ندارد به دیگران پول قرض دهد.
 • افراد خسیس در رستوران یا چیزی را نمی‌خورند یا اینکه ارزان‌ترین غذا را انتخاب می‌کنند. اما اگر مهمان کسی باشند در این صورت دست‌ودل باز می‌شوند.
 • دقت کنید برخی از افراد خسیس ممکن است خودشیفته نیز باشند، البته نمی‌توان به طور قطع گفت افرادی که خسیس هستند ویژگی‌های خودشیفتگی را نیز دارند، اما در اکثر مواقع این‌چنین است.
 • یکی دیگر از خصوصیات افراد خسیس این است که آنها در مورد پس‌اندازهای شما بسیار کنجکاو هستند. درحالی‌که درآمد خودشان بسیار خوب است و از آن چیزی نمی‌گویند.
 • افراد خسیس معمولاً همیشه در حال غر زدن و ناله کردن هستند. حتی اگر آنها در حسابشان پول زیادی داشته باشند، بازهم تمایل دارند طوری ناله کنند که افراد او را فقیر در نظر بگیرند.
 • یکی دیگر از نشانه‌های افراد خسیس این است که آنها معمولاً به دنبال مراکز خرید و تفریح‌های ارزان هستند. حتی ممکن است ساعت‌ها با فرزندانشان بحث کنند تا اینکه آنها به دنبال تفریحات ارزان بروند. چنین افرادی حتی اگر قصد داشته باشند که شما را به صرف ناهار یا شام بیرون دعوت کنند، ارزان‌ترین رستوران را انتخاب می‌کنند.
 • افراد خسیس معمولاً حتی از خرید وسایل اولیه رفاهی نیز صرف‌نظر می‌کنند.

 

علت خسیس بودن مردان

در این بخش به طور کامل علت خسیس بودن مردان را شرح می‌دهیم.

داشتن والدین خسیس

یکی از مهمترین دلایل خسیس بودن مردان این است که والدین آن‌ها نیز انسان‌های خسیسی هستند. درواقع این‌گونه افراد از محیط تأثیر گرفته و با این فرهنگ رشد کرده است. افرادی که در چنین خانواده‌هایی زندگی می‌کنند، حتی اگر نخواهند نیز ممکن است به این سمت‌وسو کشیده شوند.

نگهداری ادرار و مدفوع در دوران کودکی

یکی دیگر از دلایل شکل‌گیری خساست این است که افراد هنگامی‌که کودک بوده‌اند، پدر مادرشان اجازه دستشویی رفتن فرزندانشان را نمی‌دادند. درواقع این‌گونه کودکان ادرار و مدفوع خودشان را به مدت طولانی نگه داشتند و از رفتار والدینشان هراس دارند. بنابراین یکی دیگر از دلایل خساست می‌تواند این مورد باشد که کودکان از والدین می‌ترسیدند.

فقر در زندگی

افرادی که درگذشته زندگی فقیرانه و سختی داشتند، ممکن است خسیس باشند. زیرا آنها به هیچ وجه نمی‌خواهند به روزهای تلخ گذشته برگردند. بنابراین مدام سعی دارند با خسیس بودن به مال‌اندوزی بپردازند.

اختلالات روانی

یکی دیگر از دلایل خسیس بودن همسرتان این است که او درگذشته دچار یک ناامنی روانی شده، درنتیجه پول را مانند یک پشتوانه هویتی در نظر می‌گیرد و بدون آن دچار استرس و اضطراب بسیار زیادی خواهد شد. این‌گونه افراد معمولاً در زندگی مشترک به مشکل خورده و بسیار خسیس می‌شوند.

مشکلات زندگی زناشویی

یکی دیگر از دلایل خسیس بودن مردان این است که در زندگی زناشویی مشکلی دارند. به‌عنوان‌مثال ممکن است همسر چنین مردی خیانت کرده و شوهرش به خاطر فرزندان یا هر دلیل دیگری او را بخشیده باشد تا زندگی را ادامه دهد‌. شما عزیزان باید بدانید که هرچقدر هم که همسرتان چیزی نگوید، اما مانند گذشته تمایلی به ادامه زندگی ندار. فکر و خیال‌هایی که این‌گونه مردان در زندگی می‌کنند، باعث می‌شود که رابطه زناشویی آنها تخریب شود.

جروبحث‌های خانوادگی

یکی دیگر از دلایلی که باعث خساست مردان می‌شود این است که گاهی اوقات زنان به دلیل گرفتاری‌هایی که دارند مدام جر و بحث می‌کنند و مستقیماً به همسر خودشان می‌گویند که تو خیلی خسیس هستی. در این صورت شوهرشان خساست بیشتری به خرج می‌دهد.

 

پیامدهای خساست چیست؟

توجه کنید اگر حتی یکی از زوجین خسیس باشد، مشکلات بسیار زیادی در زندگی زناشویی آنها ایجاد می‌شود که در این بخش با هم بررسی می‌کنیم.

ایجاد شکاف عاطفی بین زن و شوهر

خساستِ یکی از زوجین باعث شکاف عاطفی عمیقی بین زن و شوهر می‌شود‌. آنها حتی برای به زبان آوردن کلمات محبت‌آمیز نیز مشکلات بسیار زیادی دارند. چنین شخصی نمی‌تواند به نیازهای عاطفی فرد مقابل پاسخ خوبی بدهد. درنتیجه همسرش در رابطه با او بسیار دل‌زده و دلسرد می‌شود.

دعواهای خانوادگی

افرادی که خسیس هستند، معمولاً در خانواده زیاد دعوا می‌کنند. زیرا با کوچک‌ترین هزینه‌ها هم مشکلات بسیار زیادی دارند. این‌گونه افراد تمایلی به خرج کردن هیچ پولی ندارند درنتیجه با مشکل مواجه می‌شوند.

نداشتن آزادی عمل

اگر یکی از زوجین خسیس باشد، فرد مقابل آزادی عمل کمتری دارد زیرا باید برای هر کاری از او اجازه بگیرد. شما عزیزان هم خودتان می‌دانید اجازه گرفتن از افراد خسیس برای خرج کردن امورات زندگی کار حضرت فیل است.

اکنون‌که با پیامدهای خساست آشنا شدید بهتر است بدانید که اختلال این‌گونه افراد نیز ممکن است هرگز قابل‌درمان نباشد. تنها در صورتی خساست درمان می‌شود که آن فرد خودش بپذیرد که نیاز به درمان دارد.

چگونه بر رودربایستی غلبه کنیم و حرف خودمان را بزنیم؟

راهکارهای غلبه بر رودربایستی

نحوه برخورد با شوهر خسیس

اگر همسر شما خسیس است باید بدانید که نمی‌توانید تنهایی او را درمان کنید، بلکه همسرتان نیز ابتدا باید اختلال خودش را قبول کند و بپذیرد که باید درمان شود. اما در ادامه این مطلب یک سری راهکارها برای شما بیان می‌کنیم تا بتوانید ویژگی خساست همسرتان را کم کرده یا آنکه آن را تعدیل کنید.

حمایت کردن از همسر خسیس

اگر متوجه شدید که همسر شما خسیس است، سعی کنید او را آزار ندهید. بلکه از او حمایت کرده و تشویقش کنید تا به نزد روانشناس برود. برای درمان خساست می‌توان از مشاوره کمک گرفت و او را بهبود داد.

توضیح منطقی

به هیچ وجه سعی نکنید برای گرفتن پول از همسرتان دعوا و جر و بحث راه بیندازید، زیرا هیچ فایده‌ای ندارد. به جای جر و بحث کردن بهتر است که به صورت منطقی برای او توضیح دهید که ازاین‌گونه رفتارهای همسرتان ناراحت هستید. امید است توضیح منطقی شما به‌عنوان یک تلنگر محسوب شود، تا کمی رفتارهایش را اصلاح کند‌.

تشکر و قدردانی کردن

بابت کوچکترین هزینه‌ای که همسرتان برای شما می‌کند، از او به خوبی قدردانی کنید. حتی اگر یک شاخه گل یا یک هدیه کوچک برای شما می‌خرد، از او تشکر کنید. در این صورت حتی ممکن است چنین فردی خساست خودش را کنار بگذارد، زیرا او تمایل دارد برای اینکه لبخند روی لبتان بیاورد، باز هم برایتان هزینه کند.

مشورت کردن با همسر برای خرید

قبل از اینکه برای منزل چیزی بخرید، حتماً با همسر خود به طور کامل مشورت کنید.

اگر با او مشورت نکنید، لجبازی او را تحریک کرده و همسرتان را بسیار ناراحت می‌کنید. زیرا با افراد خسیس برای خرید منزل مشورت نشود احساس می‌کنند که آدم حسابشان نکردید.

درک کردن افراد خسیس

شما عزیزان باید بدانید که به عنوان مثال افراد خسیس هیچ اهمیتی به زیبایی و احساسات شما نمی‌دهند. به عنوان مثال اگر از رنگ دیوار خانه خود خسته شده‌اید، تصور نکنید که آنها رنگ دیوار را عوض می‌کنند، بلکه باید برای هر چیزی دلیل منطقی بیاورید.

ابراز محبت بیشتر

اگر همسر شما خسیس است، باید بدانید که او به مراقبت و محبت بسیار بیشتری نیاز دارد. اکنون زمانی نیست که شما محبت خودتان را به طور کامل کنار بگذارید، زیرا باعث می‌شود که اوضاع بسیار بدتر شود. بنابراین شما باید شرایط را درک کرده و بدانید که نمی‌توان با پول تمام احساسات را خرید.

خرید هدیه برای همسرتان

به طور کلی در زندگی حتی اگر همسر شما خسیس است، کارهایی را انجام دهید که به او لذت بیشتری می‌دهد. به عنوان مثال حتی با خرید یک هدیه کوچک، ممکن است تغییرات بسیار زیادی در زندگی ایجاد کنید.

تهدید نکنید

هنگامی‌که همسر شما خسیس است، به هیچ وجه او را تهدید نکنید. درواقع برای به دست آوردن هر آنچه شما نیاز دارید، دست به تهدید نزنید. زیرا شرایط زندگی با همدیگر بسیار سخت‌تر می‌شود.

مطلع کردن همسرتان از نیازهای خود

یکی دیگر از راهکارهای برخورد صحیح با شوهر خسیس این است که او را از نیازهایی که دارید مطلع کنید. بسیاری از مردان نمی‌دانند که چگونه باید نیازهای همسرشان را برطرف کنند، درنتیجه متهم به خسیس بودن می‌شوند. بنابراین بهترین کار این است که به صورت واضح و شفاف به همسر خود بگویید که چه نیازهایی دارید.

البته دقت کنید که این موضوع را با تحقیر و یا تهدید نگویید، بلکه با آرامش نیازهای خود را به صورت علنی بیان کنید. خیلی ساده به همسر خود بگویید که باید برای کوچک‌ترین خریدهای منزل از شما پول قرض کنم و این مسئله من را آزار می‌دهد.

توانمند کردن خودتان

یکی دیگر از راهکارهای برخورد با شوهر خسیس این است که خودتان را توانمند کنید. به عنوان مثال سرکار بروید تا بتوانید به راحتی از این چالش‌ها گذر کنید و از لحاظ مالی برای خودتان پس‌انداز داشته باشید. به طور کلی به هیچ وجه توانایی‌های خودتان را دست‌کم نگیرید.

مشورت کردن با افراد متخصص

گاهی اوقات شرایط به قدری سخت می‌شود و عرصه برای شما به گونه‌ای تنگ می‌شود که نمی‌توانید به هیچ وجه شوهر خسیس خود را تحمل کنید. حتی شما عزیزان ممکن است تمامی راهکارهایی که در این مقاله در مورد برخورد با شوهر خسیس بحث شد را رعایت کنید، اما باز هم نتوانید از این وضعیت رها شوید. در چنین مواقعی بهتر است دیگر هیچ حرکتی انجام ندهید، بلکه با افراد متخصص مشورت کنید تا بتوانید مشکل خود را به خوبی حل کنید.

آمادگی برای شرایط بدتر

یکی دیگر از روش‌های برخورد صحیح با شوهر خسیس این است که شما همیشه برای بدترین شرایط خودتان را آماده کنید. البته ما قصد نداریم که شما را از زندگی با چنین همسری ناامید کنیم، اما همیشه کیف پول خودتان همراهتان باشد. هنگام خرید از یک فروشگاه یا رفتن به رستوران و مواردی از این قبیل که نیاز به هزینه کردن دارد، ممکن است همسر شما پول کم بیاورد، هرچند که درآمد همسرتان بسیار خوب است. اما باید بدانید که این شرایط ممکن است برای هر فرد خسیسی رخ دهد. شما باید بدانید که همسر خسیس‌تان حتی برای درمان بیماری‌های خودش نیز حاضر به هزینه کردن نیست. پس چه انتظاری دارید که او در این‌گونه مراکز خرید پول کم نیاورد.

استفاده از کارت اعتباری به جای پول

حتماً در خریدهایی که با هم می‌روید از کارت اعتباری برای خرید استفاده کنید، زیرا خسیس‌ها برای خرج کردن اگر از کارت اعتباری استفاده کنند، درد و رنج کمتری را متحمل می‌شوند تا اینکه پول نقد پرداخت کنند.

کاهش دادن وابستگی به همسرتان

دقت کنید که شما به هیچ وجه نمی‌توانید به طور کامل شریک زندگی خود را تغییر دهید، اما می‌توانید کمی وابستگی خودتان را به آنها کاهش دهید. درواقع برای خرج کردن و هزینه‌های زندگی برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. گاهی برای هزینه‌هایی که احساس می‌کنید، همسر شما بسیار عصبانی می‌شود از جیب و درآمد خودتان پرداخت کنید تا ناراحتی کمتری ایجاد شود. شما عزیزان باید بدانید برخی از افراد به صورت ذاتی خسیس هستند و شما هر کاری که کنید نمی‌توانید آنها را تغییر دهید یا اینکه حتی ممکن است همسر شما درآمد خوبی نداشته باشد‌. در این صورت بهتر است که به جای غر زدن و هرگونه شکایت، با او صحبت کنید تا دلیل خساست همسر خود را به خوبی متوجه شوید.

تنها به خرید رفتن

همان‌طور که می‌دانید خرید کردن با همسر خسیس بسیار آزاردهنده است. بنابراین تا جایی که برایتان مقدور است سعی کنید تنها خرید بروید. همسر شما به جای اینکه به زیبایی و کیفیت محصول نگاه کند، مطمئناً به قیمت آن نگاه کرده و باعث اذیت شما خواهد شد. هرچند این روزها توجه به قیمت نیز لازم است اما نه اینکه مدام و در هر شرایطی تنها قیمت اجناس را در نظر بگیریم. همسر شما مدام می‌گوید که این وسیله برای زندگی‌تان ضروری نیست و شما را از خریدن آن بازمی‌دارد. بنابراین برای اینکه به آرامش بیشتری برسید، سعی کنید تنها خرید کنید.

ایجاد فضای گفتگو

یکی دیگر از روش‌های برخورد صحیح با همسر خسیس این است که فضای خوبی را برای گفتگو و مذاکره با همدیگر فراهم کنید. در چنین مواقعی ممکن است پس‌ازاینکه صحبت‌های همدیگر را شنیدید، به توافقات مشترک برسید و بتوانید مشکلات خودتان را با همدیگر به خوبی حل کنید. به عنوان مثال ممکن است فرد مقابل خسیس نبوده، بلکه در حال صرفه‌جویی کردن باشد. تمامی این موارد با گفتگو مشخص می‌شود.

 

دلایل خراب شدن یک رابطه عاطفی چیست؟ (خود خرابکاری در روابط)

دلایل خراب شدن یک رابطه عاطفی

نظرات مردم در مورد شوهر خسیس

در این بخش از مجله جوان ایرانی به بررسی نظرات مردم در مورد مردان خسیس می‌پردازیم.

♦ یکی از افراد پیام داده که من ۳۰ سال سن دارم، همسرم بسیار خسیس است. اما با خودم می‌گویم اشکالی ندارد، یک‌زمانی هم آنها به ما احتیاج پیدا می‌کنند. یکی از اقوام ما شوهرش خسیس بود پس‌ازاینکه به سن پیری رسید او را خانه سالمندان گذاشتند.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده من زمانی که مجرد بودم بسیار بهتر از الان بود که متأهل هستم. بااینکه شوهر من ماهی ۴۰ میلیون درآمدش است، اما هیچ خریدی برای من انجام نمی‌دهد. من چون خودم شاغل هستم، مدام همسرم می‌گوید که تمام هزینه‌های خودت را باید خودت پرداخت کنی. من دیگر خسته شده‌ام، همسرم حتی مناسبت‌ها را یادش نیست و برایم هیچ کادویی نمی‌خرد. او بسیار خسیس است، من تمامی راه‌ها را امتحان کردم حتی به او محبت زیادی کردم، باز هم جواب نداد. به هر حال من زن هستم و انتظار دارم گاهی همسرم به من بگوید که چی لازم داری و برایم هدیه بخرد.

♦ فرد دیگری پیام داده که شوهر من بسیار خسیس است، حتی برای عروسی هم هیچی برایم نخرید. فقط یک حلقه خرید که آن‌هم ما نیز برایش حلقه خریدیم.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من ۷ سال است با شوهرم زندگی می‌کنم. او بسیار خسیس است، حتی یک‌بار نشده بیرون برویم و برایم خرج کند، همچنین هیچ پولی به من نمی‌دهد.

♦ فرد دیگری بر این باور است که شوهرش نه تنها خسیس است، بلکه بسیار بچه‌ننه است و هر اتفاقی که پیش می‌آید را به مادرش می‌گوید. نمی‌دانم چه‌کاری باید انجام دهم.

♦ خانم دیگری پیام داده شوهرم از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آید، من از این زندگی متنفر شدم.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده من هر راهی که شما بگویید انجام دادم. مهربانی کردم، رابطه خوب و احساسی با همسرم برقرار کردم، کنارش با نرمی صحبت کردم، اما فایده ندارد‌. به مشاوره رفتم، انقدر همسر من خسیس است که من از این زندگی بیزار شدم. فرزندی داریم که مریض است، همسرم حتی او را کتک می‌زند و هزینه‌های درمانش را نمی‌دهد.

♦ خانم دیگری پیام داده همسر من هم خسیس است اما از اول زندگی که متوجه خساست او شدم، سرکار رفتم تا بتوانم خرج خودم را بدهم و مثل گدا دستم جلویش دراز نباشد.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من ۳۰ سال سن دارم و به مدت ۲ سال است که ازدواج کردم. هنگامی‌که من و همسرم با همدیگر دوست بودیم او برایم کادو می‌گرفت و خرج‌هایی انجام می‌داد که من رضایت داشتم. اما بعد از ازدواج اوضاع کاملاً فرق کرد، مدام به من می‌گوید که تو خودت حقوق داری به من وابسته نباش، سر هر هزینه‌ای مدام با من سر جنگ دارد و گوشزد می‌کند که من باید صرفه‌جویی کنم. حتی برای پدر مادرم نیز هیچ خرجی نکنم. اگر برای هرکسی کادو بگیرم باید جواب پس بدهم، واقعاً زندگی به این شکل برایم بسیار سخت است.

♦ فرد دیگری پیام داده که من‌بعد از مهاجرت به ایران برگشتم و با دوست سابقم ازدواج کردم. اما او بسیار خسیس است، جونش درمی‌آید تا خرج کند. تمامی موارد و زندگی را با معیار پول می‌سنجد. دوستان دقت کنید اگر پسری در دوران دوستی به صورت کاملاً خودجوش برخی از هزینه‌ها را برای شما انجام نداد، بدانید که او نشانه‌های خساست را دارد.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده شوهرش بااینکه درآمد خوبی دارد، اما برای خرج کردن من و بچه‌ها بسیار خسیس است. فرزند من اوتیسم دارد، باید برای رفاه او هزینه کنیم، اما همسرم این کار را انجام نمی‌دهد. حتی در برخی از مواقع احساس می‌کند که از او سو استفاده می‌کنیم، به همین دلیل من در بسیاری از مواقع در زندگی احساس گناه دارم.

♦ یکی از افراد پیام داده واقعاً ازدواج کردن با آدم خسیس بسیار اشتباه است. مشخص نیست فاز این‌گونه افراد چیست، نه تفریح می‌کنند، نه زندگی می‌کنند، فقط دو دوتا چهارتا می‌کنند که پول روی پول اضافه کنند. درنهایت واقعاً با این پول‌هایشان قصد دارند چه کاری انجام دهند؟

♦ یکی از افراد پیام داده همسر من بااینکه توانایی مالی دارد، اما هیچ خرجی در زندگی نمی‌کند. من اشتباه کردم گول خوردم و با او ازدواج کردم. حتی خواهرهایش هم مثل خودش هستند، نه تفریحی نه مسافرتی نه حتی یک ارتباط خوبی داریم. اگر پول نداشتند می‌گفتیم پول ندارند، اما وقتی دارند و خرج نمی‌کنند بسیار سخت است.

♦ فرد دیگری پیام داده هنگامی‌که با همسرم به خرید می‌روم تا چندین روز بعدازآن دعوا داریم. همسرم برای هر کالایی حاضر به پرداخت پول نیست و همیشه غر می‌زند. او مدام اصرار دارد که این کالاها برای زندگی ما ضروری نیست. درصورتی‌که من احساس می‌کنم مشکل او این است که بسیار خسیس است. حتی هنگامی‌که قرار است برای خرید از منزل خارج شویم، اعصاب خوردی راه می‌اندازد، او هیچ علاقه‌ای به خرید ندارد.

 

سخن پایانی

شما عزیزان باید بدانید که صفات شخصیتی که از کودکی در انسان‌ها شکل می‌گیرد و تا بزرگ‌سالی نیز ادامه می‌یابد، به راحتی نمی‌تواند تغییر کند. اما به این معنی نیست که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آنها را تغییر داد. بنابراین باید بدانید که تغییر رفتار همسر خسیسِ شما نیاز به زمان دارد. خساست یک مکانیزم دفاعی در برابر روانِ رنجوری است که همسر شما در خودش تجربه می‌کند.

در این مطلب علت خساست و چگونگی برخورد با همسر خسیس را شرح دادیم. اگر شما هم تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا