ورزش درمانی

ورزش پیلاتس چیست؟ تفاوت آن با یوگا

فواید و مضرات ورزش پیلاتس + در بارداری خطر دارد یا خیر!

لیست مطالب این مقاله

پیلاتس شکلی از ورزش و آماده‌سازی بدن است که توسط جوزف پیلاتس در اوایل قرن بیستم توسعه یافت و بیشتر به‌عنوان روشی برای بهبود آسیب‌دیدگی برای رقصندگان بود. این ورزش مانند بسیاری از حرکات ورزشی دیگر فواید زیادی را در خود جای‌داده است. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به بیان فواید ورزش پیلاتس، ورزش در دوران بارداری، افرادی که نباید این ورزش را انجام دهند و مضرات پیلاتس بپردازیم. پس با این مقاله جوان ایرانی همراه باشید.

ورزش پیلاتس چیست؟

در دهه 1920 در نیویورک، جوزف پیلاتس بیش از 500 حرکت ابداع کرد که 34 تا از تمرینات بر پایه تشک بود. او از روش‌شناسی استفاده کرد که در نیمه دوم جنگ جهانی اول در جزیره من کار می‌کرد. – جایی که با بیماران مجروح در جنگ کار می‌کرد.-

اکنون رژیم انقلابی او در سطح جهانی به‌عنوان راهی برای تقویت بدن شناخته شده است. تمرینات پیلاتس به بهبود انعطاف‌پذیری، تعادل و قدرت بدن کمک می‌کند و به‌ویژه اگر از کمردرد رنج می‌برید مؤثر است. تحقیقات منتشر شده در ژورنال PLOS One در سال 2014 نشان داد که پیلاتس در مقایسه با روش‌های سنتی مانند ماساژدرمانی و سایر اشکال ورزش، هم می‌تواند به طور مؤثر کمردرد را کاهش دهد و هم حرکت عملکردی را تقویت کند.

ورزش پیلاتس برای چه سنی مناسب است؟

ورزش پیلاتس

این سؤالی است که زیاد پرسیده می‌شود. پیلاتس برای تمام سنین مناسب است و اغلب افراد در هر سنی به سراغ این ورزش می‌روند. مهم است که با افزایش سن بدن را قوی و انعطاف‌پذیر نگه داریم. افراد مسن‌تر به تجربه می‌دانند که یک برنامه پیلاتس که به‌درستی طراحی شده است، یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ناتوانی‌های ناشی از افزایش سن است. در واقع، بسیاری از افراد پیلاتس را دقیقاً به این دلیل شروع می‌کنند که به «سن خاصی» رسیده‌اند.

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

به‌طورکلی افرادی که مشکلات زیر را دارند بهتر است فعلاً از انجام این ورزش خودداری کنند.

درد شانه

درد شانه عمدتاً باعث عدم انجام حرکات می‌شود. اگر شانه شما درد دارد، ممکن است نتواند حرکات مربوط به بالاتنه را انجام دهد. اما می‌توانید این موضوع را با مربی خود در میان بگذارید. به‌طورکلی “اگر بیشتر کلاس را صرف اجتناب از تمرینات می‌کنید، احتمالاً ارزش آن را ندارد که در حال حاضر این ورزش را انجام دهید.”

پوکی استخوان

تمرینات مقاومتی برای پوکی‌استخوان توصیه می‌شود، اما آنچه باید از آن آگاه باشید، خطر آسیب‌دیدگی دنده در صورت انجام تمرینات چرخشی در پیلاتس است. اینها تمریناتی مانند بازشدن بازو یا پیچش ستون فقرات هستند.

اگر نمی‌توانید روی زمین بنشینید!

اگر برای نشستن و بلند شدن ازروی زمین مشکل دارید، ممکن است انجام پیلاتس برای شما مناسب نباشد، در عوض بهتر است پیلاتس با دستگاه را انجام دهید.

مشکلات زانو

اگر هرگونه مشکل زانو دارید، تمرینات اصلی که باید از آن آگاه باشید و انجام ندهید، اسکات یا لانژ است. هر حالت زانو زدن، فشار زیادی روی زانو وارد می‌کند. شما باید مراقب وضعیت پای ضربدری باشید، این حالت فشار زیادی روی مفصل نیز دارد.

فواید ورزش پیلاتس

✔ قدرت مرکز بدن را افزایش می‌دهد!

پیلاتس به دلیل تأکیدش بر مرکز بدن که همه حرکات از آن سرچشمه می‌گیرد، مشهور است. مرکز بدن تمام عضلات اطراف تنه است که در صورت تقویت و انعطاف‌پذیری، بدن را پشتیبانی و تثبیت می‌کند.

✔ ورزش پیلاتس وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد!

پیلاتس بر روی هم‎ترازی کامل بدن، دامنه حرکتی ایده‌آل در مفاصل و تعادل تمام عضلات مخالف تمرکز دارد. با آگاهی دادن به وضعیت شما و تقویت عضلات وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد.

✔ کمردرد را کاهش می‌دهد!

پیلاتس عضلات عمیق‌تر شکم و کف لگن را هدف قرار می‌دهد تا هم منقبض شود و هم آزاد شود. این ماهیچه‌ها مانند یک بریس برای بلندکردن و حمایت از اندام‌ها و محافظت و تثبیت کمر عمل می‌کنند.

✔ از صدمات جلوگیری می‌کند!

پیلاتس ماهیچه‌های بدن را متعادل می‌کند به‌طوری‌که نه شل و ضعیف هستند و نه سفت و محکم. ماهیچه‌های خیلی شل و ضعیف یا خیلی سفت می‌توانند بدن را مستعد آسیب‌دیدگی کنند.

پیلاتس بر تقویت قدرت پویا تمرکز دارد، به این معنی که شما بهتر می‌توانید مفاصل خود را در حین حرکت حمایت و تثبیت کنید. تحقیقات نشان داده است که پیلاتس یک روش مؤثر برای کاهش خطر آسیب در ورزش است

✔ ورزش پیلاتس انرژی را افزایش می‌دهد!

با تمرکز بر تنفس، پیلاتس ظرفیت قلبی تنفسی را بهبود می‌بخشد. این باعث تحریک هورمون‌های احساس خوب، جریان اکسیژن و گردش خون می‌شود.

پیلاتس به همه اینها دست می‌یابد و به دلیل ماهیت کم تأثیر آن، به‌ندرت احساس خستگی در شما ایجاد می‌کند. در عوض، به شما انرژی می‌دهد.

✔ ورزش پیلاتس باعث افزایش آگاهی بدن می‌شود!

پیلاتس یک تمرین ذهن و بدن است که حس عمقی یا آگاهی بدن را تقویت می‌کند. توجه به درون و توانایی تمرکز بر احساسات بدن، آگاهی شما را از درد، احساسات و محیط اطرافتان افزایش می‌دهد.

با تقویت حس عمقی، بدن بهتر می‌تواند به محرک پاسخ دهد که می‌تواند از آسیب‌ها و سقوط جلوگیری کند. آگاهی بهتر از بدن حتی ممکن است به شما در جلوگیری از پرخوری کمک کند، زیرا با سیگنال‌های گرسنگی بدن خود هماهنگ‌تر خواهید بود.

✔ استرس را کاهش می‌دهد!

با تداوم بهره‌‌‌مندی از آگاهی بدن، تمرکز درونی و استفاده از تنفس، پیلاتس می‌تواند سیستم عصبی را کاهش دهد. این به نوبه خود می‌تواند شما را از حالت جنگ یا گریز خارج کند، کورتیزول را کاهش دهد و به‌مرورزمان استرس را کاهش دهد.

✔ ورزش پیلاتس درد قاعدگی را کاهش می‌دهد!

دیس منوره وضعیت دوره‌های قاعدگی دردناک است، و اگر فردی هستید که آن را تجربه کرده‌اید، می‌دانید که چقدر می‌تواند ناتوان‌کننده باشد. تحقیقات نشان داده است که پیلاتس می‌تواند به کاهش درد قاعدگی کمک کند.

✔ انعطاف پذیری و تحرک را بهبود می‌بخشد!

ورزش پیلاتس

ابتدا، اجازه دهید تفاوت بین انعطاف‌پذیری و تحرک را بیان کنیم.

انعطاف پذیری مقدار کشش غیرفعال در یک عضله است. تحرک دامنه حرکت در یک مفصل است. تحرک خوب به انعطاف پذیری و همچنین قدرت نیاز دارد.

تحرک چیزی است که باید برای آن تلاش کنید. درحالی‌که انعطاف‌پذیری به‌خودی‌خود کاربردی نیست. برای بهینه‌سازی تحرک به تعادل قدرت و انعطاف نیاز دارید.

تمرین پیلاتس با انتقال نرم بین حرکات دقیق و آهسته و کنترل شده به حرکت خود ادامه می‌دهد. بیشتر تمرینات پیلاتس به‌جای کشش بعد از تمرینات تقویتی، ترکیبی از این دو هستند که قدرت، انعطاف‌پذیری و تحرک را بهبود می‌بخشد.

✔ تعادل را بهبود می‌بخشد!

تعادل در هر سنی مهم است و برای فعالیت‌های روزمره شامل هماهنگی، مانند راه‌رفتن، یا هر یک از حرکات مانند بالابردن و پیچیدن، ضروری است.

پیلاتس تعادل و راه رفتن را نه تنها از طریق تقویت عضلات بدن بلکه به دلیل تمرکز بر روی هم ترازی و تمرینات کل بدن بهبود می‌بخشد.

✔ ورزش پیلاتس ایمنی شما را تقویت می‌کند!

تحقیقات نشان می‌دهد که پیلاتس به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن به‌ویژه در افراد مسن کمک می‌کند.

اما درحالی‌که تحقیقات زیادی بر روی افراد مسن انجام شده است، این یافته‌ها نشان می‌دهد که همه سنین می‌توانند از طریق پیلاتس تقویت ایمنی را تجربه کنند. (عمدتاً به دلیل بهبود گردش خون)

همراه با بهبود گردش خون، عملکرد سیستم ایمنی بهبودیافته است. یک سیستم ایمنی خوب تابعی از جریان مناسب خون و لنف است که هر دو توسط پیلاتس تقویت می‌شوند.

✔ عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد!

مطالعات نشان داده است که عملکرد شناختی بعد از تمرین پیلاتس بهبودیافته است.

چندین نشانگر مانند رشد نورون جدید، جریان خون به مغز، افزایش انتقال‌دهنده‌های عصبی و طول عمر نورون‌های مسئول یادگیری، حافظه و تفکر اجرایی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

✔ ورزش پیلاتس می‌تواند انگیزه را بهبود بخشد!

در کنار بهبود شناخت، یک مطالعه نشان داد که پیلاتس برای بهبود انگیزه در جمعیت دانش‌آموزی مؤثر است. 

✔ زندگی جنسی را بهبود می‌بخشد!

پیلاتس می‌تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد. اول، استقامت، قدرت، تحرک و انعطاف‌پذیری را ایجاد می‌کند که می‌تواند میل جنسی شما را افزایش دهد.

✔ استخوان‌های شما را تقویت می‌کند!

شیوه زندگی فعلی که بیشتر نشستن و حرکت کمتری دارد، برای سلامتی و تراکم استخوان ما مضر است. تراکم استخوان قوی از پوکی‌استخوان و آرتروز جلوگیری می‌کند و می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد.

مطالعات نشان داده است که پیلاتس در افزایش کیفیت زندگی، تسکین درد و افزایش تراکم استخوان مؤثر است.

✔ ورزش پیلاتس روحیه شما را تقویت می‌کند!

ورزش از هر نوع آن اکسیر جادویی اندورفین را ارائه می‌دهد.

اما مطالعاتی که به طور خاص به بررسی فواید افزایش خلق‌وخوی پیلاتس پرداخته‌اند، نشان داده‌اند که کاهش اضطراب، خستگی و علائم افسردگی و رها شدن از الگوهای فکری منفی از فواید ورزش پیلاتس است.

✔ خواب را بهبود می‌بخشد!

مطالعات نشان می‌دهد که پیلاتس می‌تواند منجر به خواب بهتر، به‌خصوص در افراد زیر 40 سال شود. یک مطالعه نشان داد که زنان پس از زایمان با اضافه‌کردن پیلاتس به برنامه هفتگی خود، از خواب بهتری بهره‌مند می‌شوند.

انواع مختلف ورزش پیلاتس

پیلاتس کلاسیک: تمرینات سنتی پیلاتس که توسط جوزف پیلاتس ابداع شده است، هر بار در یک ترتیب انجام می‌شود.

مت پیلاتس: 34 تمرین بر پایه تشک توسط جوزف پیلاتس، به‌علاوه سایر تمرینات تشک

پیلاتس معاصر: ترکیبی از تمرینات پیلاتس سنتی و جدید که در توالی‌های مختلف با استفاده از مجموعه‌ای از تجهیزات ابتدایی انجام می‌‌شود.

پیلاتس بالینی: تمرینات مخصوص آسیب و توان‌بخشی که توسط فیزیوتراپیست‌ها تجویز می‌شود.

آیا پیلاتس ورزش محسوب می‌شود؟

لانگ می‌گوید: پیلاتس قطعاً ورزش است و زمانی که به‌درستی انجام شود بسیار چالش‌برانگیز است. به‌عنوان یک ورزش، به‌عنوان یک تمرین برای تقویت عضلات به‌حساب می‌آید. بعلاوه، شما می‌توانید تمام بدن را از طریق پیلاتس به تحرک وا دارید.

ورزش پیلاتس در دوران بارداری

به‌طورکلی ورزش پیلاتس نه‌تنها برای زنان باردار بی‌خطر است، بلکه تمرینی است که به گفته بیشتر پزشکان و ورزشکاران باید در دوران بارداری انجام شود.

در اینجا برخی از فواید ورزش پیلاتس برای خانم‌های باردار آورده شده است:

  • ماهیچه‌هایی را که بیشتر تحت تأثیر بارداری قرار می‌گیرند (مانند شکم، باسن و کف لگن) را تقویت می‌کند.
  • کم تأثیر و بی‌خطر است.
  • می‌تواند کمردرد را کاهش دهد.
  • تعادل را بهبود می‌بخشد.

ورزش پیلاتس در خانه

ورزش پیلاتس را می‌توان به‌راحتی در منزل انجام داد. درواقع تنها چیزی که برای پیلاتس نیاز دارید یک تشک است.

 

آسیب های ورزشی که بسیار شایع هستند را در این مقاله بخوانید:

آسیب های ورزشی

ورزش پیلاتس برای لاغری

به گفته مربیان کاهش وزن مؤثر چندوجهی است، بنابراین تعیین یک چیز که به طور خاص منجر به کاهش وزن می‌شود، دشوار است. این تحت تأثیر کیفیت خواب، هورمون‌ها، سطح استرس، رژیم غذایی و سطح فعالیت قرار دارد.

پس باید خیلی چیزها را در نظر گرفت. بااین‌حال، کمبود کالری – سوزاندن کالری بیشتر از آنچه مصرف می‌کنید – اغلب می‌تواند به افراد کمک کند وزن خود را کاهش دهند. کمبود کالری تا حد زیادی به میزان مصرف شما بستگی دارد، اما هر فعالیتی مطمئناً می‌تواند به افزایش سقف مصرف انرژی روزانه یا کالری سوزی شما کمک کند.

ورزش کاردیو اغلب به عنوان بهترین راه برای افزایش سوختگی روزانه معرفی می‌شود – که البته پیلاتس این‌طور نیست. پیلاتس قدرت قلبی عروقی را هدف قرار نمی‌دهد، هدف آن قدرت عضلانی است. بااین‌حال، اگر قبلاً ورزش را در حد صفر انجام می‌دادید و سپس شروع به‌اضافه کردن پیلاتس به برنامه هفتگی خود کردید، در اصطلاح اولیه، بله، می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند، زیرا به‌ناچار کالری بیشتری نسبت به انجام ندادن پیلاتس می‌سوزانید.

شایان‌ذکر است که تمرین‌هایی که باعث افزایش قدرت و عضله‌های بدون چربی می‌شوند ممکن است راه‌حل طولانی‌مدت مؤثرتری برای کاهش وزن پایدار باشد.

تفاوت ورزش پیلاتس با یوگا چیست؟

ورزش پیلاتس

قبل از اینکه درباره تفاوت‌ها صحبت کنیم، بیایید با شباهت‌های بین پیلاتس و یوگا آشنا شویم. برای شروع، هم پیلاتس و هم یوگا می‌توانند از نظر جسمی شدید یا از نظر فیزیکی ترمیم‌کننده باشند. هر دو تمرین که باثبات انجام می‌شوند، می‌توانند راهی برای درک بیشتر خود و روحیه فراهم کنند. در نهایت، هر دو تلاش می‌کنند از طریق حرکت و تنفس به ذهن و روح نفوذ کنند.

بزرگ‌ترین تفاوت بین پیلاتس و یوگا مسیری است که هر رشته برای رسیدن به تحرک طی می‌کند. یوگا یک رویکرد درونی اتخاذ می‌کند و پیلاتس رویکردی بیرونی دارد.

یوگا: رویکردی درونی برای بهزیستی

یوگا با سکون شروع می‌شود. در یوگا، در ابتدا برای یافتن هماهنگی بین بدن، ذهن و روح زمان صرف می‌شود. این یک فرایند تنفس و رهاکردن است. پس از انجام، ژست‌ها و حرکات به وسیله‌ای برای حرکت انرژی در بدن تبدیل می‌شوند تا کل سیستم بدن در پایان احساس راحتی و متعادل کند. مسیر به سمت هماهنگی از درون آشکار می‌شود، سپس به‌آرامی، به طور گسترده به سمت بیرون حرکت می‌کند.

پیلاتس: رویکردی بیرونی برای بهزیستی

پیلاتس با عمل شروع می‌شود. تمرین‌ها، خود الگوهای حرکتی، وسیله‌ای هستند که ما را به‌سوی افزایش آگاهی، تعادل بیشتر و ارتباط با مراکز ذهنی و فیزیکی خود سوق می‌دهند. برای تجربه هم‌زمانی ذهن و روح بدن در پیلاتس، بر نفس، رهاکردن و حضور تمرکز می‌کنیم. مسیر هماهنگی از بیرون آغاز می‌شود، سپس دقیق به سمت درون حرکت می‌کند.

یکی از تفاوت‌های اصلی بین پیلاتس و یوگا طول عمر آنهاست. یوگا 5000 سال است که به وجود آمده است و پیلاتس تنها 100 سال پیش اختراع شده است.

مضرات ورزش پیلاتس

پیلاتس تمرین و ورزش فوق‌العاده‌ای است. انعطاف‌پذیری بیشتر، افزایش قدرت عضلانی و وضعیت بهتر بدن را برای شما فراهم می‌کند. به‌علاوه، این ورزشی است که می‌توان آن را در هر زمان در خانه یا باشگاه انجام داد.

اما بسته به هدفی که با رژیم تناسب‌اندام یا اهداف خود می‌خواهید به آن برسید، چند محدودیت وجود دارد. به این معنا که برخی از “معایب” ممکن است برای همه صدق نکند. بیایید چند مثال بزنیم.

اگر هدف شما به‌دست‌آوردن سریع توده عضلانی است، پس تمرین منظم پیلاتس ممکن است روش مناسبی برای شما نباشد، زیرا پیلاتس بیشتر بر پایه ایجاد قدرت، انعطاف‌پذیری و تعادل است. این چیزی است که در درازمدت به شما کمک می‌کند تا به طور پیوسته قوی‌تر و سالم‌تر شوید.

ثانیاً، تمرینات پیلاتس مانند سایر تمرینات با شدت بالا بر کاهش سریع چربی و سوزاندن کالری متمرکز نیست. اگر این مورد برای شما مهم است، پس باید انواع دیگری از تمرینات را در برنامه هفتگی خود بگنجانید که بیشتر بر کاردیو تمرکز دارند.

در نهایت، پیلاتس نیاز به تمرکز و صبر زیادی دارد. برخی از افراد از ورزش‌هایی لذت می‌برند که فقط بر روی بدن تمرکز دارند، اما پیلاتس سلامت روانی و همچنین جسمی را هدف قرار می‌دهد. این بدان معنی است که گاهی اوقات، اگر به آن عادت نداشته باشید، می‌تواند کند و حتی تکراری به نظر برسد؛ بنابراین، هرکسی که می‌خواهد به طور منظم پیلاتس را تمرین کند، باید در این زمینه آماده باشد تا بیشترین بهره را از آن ببرد.

سخن آخر

پیلاتس یک ورزشی است که با انجام حرکات آن می‌توان کل بدن را تحت تأثیر قرار داد. این ورزش فواید بسیار زیادی دارد. از پیشگیری از آسیب گرفته تا افزایش انعطاف‌پذیری و زندگی جنسی بهتر. به‌طورکلی این فواید با هم هم‌پوشانی دارند و نتیجتاً کل بدن را بهبود می‌بخشند.

اگر سؤال و یا تجربه‌ای از ورزش پیلاتس دارید، می‌توانید در بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

دانیال طاهری فر

دانیال طاهری فر هستم، علاقه مند به حوزه های سئو، تکنولوژی و موسیقی. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا