اطلاعات عمومیدرس و مدرسه

چرا در ماه رمضان روزه می‌گیریم؟ (کلاس سوم)

دلایل روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان چیست؟

اهداف درس دهم میهمانی خدا هدیه سوم دبستان

1 آشنایی با مفهوم روزه و برخی از مراسم و احکام آن
2 میل به روزه گرفتن (مخصوصا برای دختران)
3 تلاش برای روزه گرفتن در ماه رمضان (برای دختران)
4 تمرین روزه داری در ماه رمضان (برای پسران)
5 آشنایی با پیام قرآنی.

مفاهیم کلیدی

روزه داری
رمضان
افطار کردن
شعبده بازي

به این ترتیب متن درس ماه مهمانی خدا به دو موضوع می پردازد:

مبحث اول ماه مبارک رمضان و مبحث دوم احکام روزه.

از ماه رمضان چه خاطره ای دارید؟

با شنیدن ماه رمضان به یاد این کلمات می افتیم: قرآن، روزه، افطار، سحر، نماز، نماز، شب قدر و…

گفت و گو کنیم درس 10 مهمانی خدا هدیه سوم دبستان

به اصطلاح روزه کله گنجشکی یعنی انجام کار خیر و کمک به روزه داران در خانه و ….

امام باقر (ع) می فرماید: وقتی هفت ساله شدند، به فرزندانمان دستور می دهیم که در هفت سالگی نصف روز، کمتر یا بیشتر، روزه بگیرند و چون تشنگی و گرسنگی بر آنان غلبه کند، افطار می کنند تا زمانی که به روزه گرفتن عادت کرده و برای انجام آن نیرو داشته باشند.

درس 10 ماه مهمانی خدا هدیه سوم دبستان را کامل کنید

قدس اولین قبله مسلمانان، سرزمین اصلی و موطن میلیون ها مسلمان فلسطینی است که اسرائیل در سال 1948 آن را از دست ساکنان آن خارج کرد و تحت کنترل نیروهای اشغالگر خود قرار داد.

این توطئه از همان سال های اول با مقاومت مردم مسلمان فلسطین و اعتراض مسلمانان و آزادگان جهان مواجه شد و در قالب مبارزات سیاسی و نظامی چهره خود را نشان داد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی در 25 مرداد 1358 در سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان سال 1399 هجری شمسی برای نشان دادن حساسیت جهانی نسبت به سرنوشت بیت المقدس و نجات آن از چنگال صهیونیست ها، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام کرد و به همین مناسبت پیامی صادر کرد.

ملت مسلمان ایران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، آزادسازی فلسطین از دست غاصبان قدس را سرلوحه کار خود قرار داده و همه ساله روز قدس را به روز فریاد بر سر ستمگران تبدیل کرده است.

با خانواده درس دهم ماه مهمانی خدا هدیه سوم دبستان

تحقیق کنید کدام ورزش روزه را باطل می کند؟

9 چیز روزه را باطل می کند که یکی از آنها فرو بردن تمام سر در آب است و چون در شنا ممکن است این اتفاق بیفتد این ورزش را به بعد از افطار موکول می کنیم. برای اطلاع از سایر باطل های روزه می توانید به رساله مرجه تقلید مراجعه کنید.

ویژگی های ماه مبارک رمضان

الف- توجه ویژه روزه داران به نیازمندان
ب- روزه گرفتن و برگزاری مراسم افطار
ج- حضور بیشتر در مساجد
د- انسان با قرآن
ه- مراسم احیای شب های قدر و…

برنامه های اسلام برای دستیابی انسان به سعادت و خوشبختی ابدی تدوین شده است. سعادتی که به وسعت دنیا و آخرت است. در این میان روزه یک عبادت است که در رسیدن به کمال و تعالی نقش بسزایی دارد.

بسیاری از آداب و سنن دین اسلام نه تنها موجب رشد و تعالی روحی و روانی انسان می گردد، بلکه سلامتی و بهداشت جسمی را ضمانت می کند. روزه یکی از احکام خداوند است که این اهداف را برآورده می کند. انسان روزه دار در سایه روزه موفق می شود به رشد روحی و جسمی خود کمک کرده و هرگونه آلودگی را از روح و جسم خود پاک کند.

رمضان را ماه میهمان نوازی خداوند معرفی کرده اند، زیرا در این ماه مهمان خدا می شویم و همانطور که سعی می کنیم بهترین غذا یا پذیرایی را برای میهمانان فراهم کنیم، خداوند به ما بندگانش نیز بهترین پاداش را می دهد. برای مثال، کسی که در این ماه یک آیه از قرآن را بخواند، ثواب تلاوت کل قرآن را دارد و کسی که در شب قدر خدا را عبادت کند، ثواب هزار ماه عبادت خدا را دریافت کرده است. پس معلوم می شود که خداوند از ما که مهمان او هستیم به بهترین نحو پذیرایی می کند.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

سید مطهر اطهری

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار ♦️ مشغول به کار در زمینه‌های برنامه نویسی، سئو، گرافیک، تدوین، علاقه‌مند به حوزه‌های تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی ♦️ نوازنده ویولن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا