بهداشت و سلامت

اهمیت و مزایای مشاوره ازدواج و تاثیر آن بر زندگی

رابطه زناشویی در برهه های مختلف می تواند با چالش ها و تنش های مختلفی همراه باشد. در این شرایط برای حل کردن مشکلات مختلف استفاده از خدمات مشاور ازدواج است.

” مزایای مشاوره ازدواج” به دلیل داشتن اهداف مختلف کمک می کند، بتوان شرایط مختلف را در این رابطه مدیریت کرد. بررسی آمادگی نامزدها، ارزیابی هم کفو بودن زوجین و ارزیابی مهارت های زندگی مشترک از دیگر از جمله اهداف این مشاوره است. در این مقاله به طور کامل به ” مزایای مشاوره ازدواج” خواهیم پرداخت.

مشاوره ازدواج چیست؟

یکی از خدمات مهمی که امروزه در مراکز و کلینیک روانشناسی ارائه می شود، مشاوره ازدواج است که از آن به عنوان زوج درمانی نیز یاد می شود. در این تخصص مشاوره به زوجین کمک می شود تا بتوانند مسائل، مشکلات رابطه زناشویی و سوء تفاهمات پیش آمده را راحت تر حل و رفع کنند. شاید برای شما سوال باشد که مشاوره ازدواج در چه مسائلی می تواند به زوجین کمک کند؟

از جمله مواردی که یک مشاوره زوج درمانی می تواند برای حل آن به زوجین کمک کند عبارت است از:

 • مشکلات ارتباطی
 • مشکلات جنسی
 • تعارضات زن و شوهر در امر تربیت کودکان
 • اعتیاد
 • خشم و عصبانیت
 • خیانت

 مهمترین نکاتی که باید در جلسات مشاوره ازدواج مطرح شود، شامل موارد مختلفی است. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت های همسر
 • حساسیت های خودتان
 • نحوه برخورد با خشم
 • مسئولیت پذیری
 • داشتن دیدگاه های مثبت

در نظر داشته باشید که مشاوره های ازدواج می تواند پیش از ازدواج و حتی پس از ازدواج باشد. جلسات پیش از ازدواج حداقل 5 تا 10 جلسه است. این مشاوره ها به زوجین کمک می کند تا پیش از ازدواج به شناخت دقیق تر نسبت به همدیگر دست پیدا کنند. در صورتی که زوجین پیش از ازدواج از این خدمات استفاده نکرده باشند و در طول زندگی به چالش های مختلفی برخورد کنند، می توانند در هر زمانی که احساس نیاز به کمک داشتند به مشاوره زوج درمانگر مراجعه کنند. مراجعه به مشاوره های ازدواج میتواند مسیر درست زندگی را پیش روی زوجین قرار دهد.

مشاوره ازدواج و مزایای آن:

پیش از آنکه بخواهید برای حل مشکلات زناشویی از خدمات مشاوره ازدواج استفاده کنید، لازم است پیش از هر اقدامی درباره این نوع رواندرمانی اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه به هر آنچه لازم است درباره مشاوره ازدواج بدانید اشاره خواهیم کرد:

مورد اول: اهداف مشاوره ازدواج

زمانی که از مشاوره های ازدواج استفاده می کنید، در واقع باید اهداف این مشاوره را مورد توجه قرار دهید. محقق شدن این اهداف می تواند به بهبود کیفیت رابطه زناشویی کمک کند. به طور مثال اگر زن و شوهر نسبت به هم بی تفاوت شده اند این سردی رفته رفته کانون خانواده را بهم می ریزد. تربیت فرزندان دستخوش ناملایمات می شود و زن و شوهر نسبت به هم بی تفاوت می شوند. این موضوع می تواند به مرور منجر به بروز مشکلات ناخوشایندی مانند خیانت شود. حتی بروز مشکلات و اختلافات شدید را نیز به همراه دارد. از همین رو یکی از مهمترین اهدافی که یک مشاوره ازدواج دنبال می کند، بهبود کیفیت رابطه زناشویی و حل مسائل و مشکلات به صورت منطقی و دقیق است.

مورد دوم: خدمات مشاور ازدواج

نکته مهم دیگری که لازم است درباره خدمات مشاوره های ازدواج بدانید، اینکه تاثیرات آن بر روابط زناشویی چیست؟

 در بسیاری از موارد زوجین به دلیل عدم آگاهی، عدم شناخت از هم، نداشتن مهارت ارتباط موثر، عدم توانایی در حل مسایل و…. در مسایل و مشکلات مختلف نمی توانند روابط خود را مدیریت کنند. در نتیجه ممکن است به مرور با مشکلات مختلفی درگیر شوند. در این شرایط استفاده از خدمات گستره مشاور زدواج راهگشا است. از جمله خدماتی که مشاوره های ازدواج می توانند به زوجین ارائه کنند، عبارت است از:

 • رسیدن به درک درست از هدف زوجین برای ازدواج
 • کمک به زوجین برای حل اختلافات و مشکلات بدون دخالت اطرافیان یا حتی مشاور در تصمیمات آن ها
 • آموزش دادن به زوجین برای حل تعارضات و یادگیری تکنیک های رفع تعارضات
 • کمک به آن ها برای مدیریت مسائل مالی
 • آموزش های لازم برای کسب مهارت های لازم برای زندگی زناشویی

مورد سوم: اهمیت مشاوره خانواده

یکی از مهمترین پارامترهایی که برای انتخاب یک مشاور ازدواج باید در نظر بگیرید، اهمیتی که خدمات این مشاوره برای شما به همراه دارد. به طور کلی کار مشاوره ازدواج بهبود روابط زناشویی و گرم شدن کانون خانواده است. یک مشاور ازدواج به شما کمک می کند تا با تقویت ارتباطات خانوادگی  برای حل مسایل خانوادگی  موفق تر عمل کنید. علاوه بر اینکه حس وفاداری به خانواده  در میان زوجین تقویت می شود.

غالبا زوجین زمانی که در مکالمه با هم نمی توانند به نتیجه قابل قبولی دست پیدا کنند و یا این مکالمات به مشاجره منجر می شود، تکرار این موضوع می تواند نشان دهنده نیاز زوجین به استفاده از کمک های یک مشاوره روانشناس است. در این شرایط مشاوره زوج درمانی می تواند تا حد زیادی به آن ها کمک کند تا چالش ها، مسائل و مشکلات پیش رو را راحت تر حل و فصل کنند. در نظر داشته باشید که حداقل زمان مورد نیاز برای مراجعه به مشاوره روانشناس زوجین حداقل 4 تا 5 جلسه 1ونیم ساعته است. پس از حل مشکلات نیز زوجین می توانند برای بهبود کیفیت رابطه خود نیز به مشاور مراجعه کنند.

مورد چهارم: مزایای مشاوره ازدواج

استفاده از خدمات مشاوره های ازدواج مزایای زیادی برای زوجین به همراه دارد. این مزایا در واقع همان چیزی است که هر زن و شوهری را برای بهبود کیفیت رابطه آن ها و استفاده از کمک های مشاوره ازدواج ترغیب و تشویق می کند. از جمله مزیت هایی که می توانید در نتیجه استفاده از خدمات مشاوره های ازدواج از آن بهره مند شوید، عبارت است از:

 • راهنمایی در انتخاب همسر
 • شناسایی و پیشگیری از مشکلات زناشویی
 • ارتقای مهارت های زناشویی
 • پشتیبانی در چالش های زندگی مشترک
 • افزایش رضایت زناشویی
 • افزایش ارتباط عاطفی
 • مدیریت تغییرات
 • کمک به حل مسائل و اختلافات

 نتیجه گیری

مشاوره های زوج درمانی یکی از پرکاربردترین خدمات روانشناسی است که می تواند به بهبود روابط زناشویی در ابعاد مختلف کمک کند. یک مشاور زوج درمانگر که در واقع خدمات مشاوره ازدواج را ارائه می کند، برای حل مشکلات و مسائل مختلفی که منجر به بروز اختلافات زناشویی شده کمک می کند. این موضوع می تواند زوجین را به تعامل مستمر  و به دور از تنش هدایت کند. مرکز مشاوره دکتر مهسا کاشفی زاده، ارائه کننده انواع خدمات روانشناسی اعم از ازدواج، خانواده، کودک و… است که شما می توانید برای دریافت وقت مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی اقدام کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

دانیال طاهری فر

دانیال طاهری فر هستم، علاقه مند به حوزه های سئو، تکنولوژی و موسیقی. .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا