ترفندتکنولوژی

معرفی Chatgpt 4 به همراه امکانات + قابلیت‌های آن

آشنایی با Chatgpt 4 (امکانات + قابلیت‌های آن)

در این مقاله می خواهیم به صورت اجمالی به معرفی Chatgpt 4 بپردازیم که در 14-15 مارس رونمایی شد. از سال 2018 به بعد، مدل‌های زبانی GPT بسیاری ارائه شده‌اند که در این میان، امروز توانسته‌ایم به مدل کامل‌تر آن یعنی ChatGPT 4 برسیم در این راستا باید بدانید که مدل GPT 4 قوی‌ترین نمونه حاضر در مدل‌های زبانی است که فیچرهای بسیار بیشتری را ارائه می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از این قابلیت‌ها بپردازیم.

معرفی Chatgpt 4

حتما شما هم اخبار مربوط به چت جی پی تی را دنبال کرده‌اید و می‌دانید که این هوش مصنوعی تاکنون چقدر توانسته است شهرت خود را در جهان طنین انداز کند. اگر با این فناوری آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله Chatgpt چیست را در سایت ما مشاهده کنید. در این خصوص باید گفت Chatgpt 4 نسخه‌ای در امتداد همان ابزار (نسخه 3) است که امروز در 15 مارس سال 2023 در معرض دسترسی عموم مردم قرار گرفت. اما برای معرفی Chatgpt 4 باید بدانید که این ابزار چیست و چه کاربری‌هایی دارد.

در پاسخ به چیستی این فناوری باید گفت چت جی پی تی 4 یک رابط کامپیوتری است که می‌توانید با آن تعامل داشته باشید. این واژه مخففی از عبارت generative pretrained transformer 4 می‌باشد که اخیرا منتشر شده است. چت جی پی تی 4 را به عنوان چهارمین نسخه از نرم افزار OpenAI می‌دانند که مقادیر زیادی از اطلاعات را از سراسر اینترنت تجزیه و تحلیل کرده است. جالب است بدانید که مقیاس اطلاعاتی نسل 4 و 3 با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و داده‌های نسل 4 در حدود 571 برابر نسل 3 است. همچنین این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعات دقیق‌تری را بیابند.

در معرفی Chatgpt 4 لازم است به این نکته توجه کنید که ChatGPT همانند یک ماشین است که موتور یا هسته آن فناوری GPT-4 می‌باشد. شما می‌توانید با کمک این فناوری که یک نوع شبکه عصبی منتشر نشده ساخت شرکت OpenAI است، از قابلیت‌های هوش مصنوعی آن به صورت یک چت بات استفاده کنید.

علتی که باعث می‌شود تا چت جی پی تی جدید نسبت به نسل‌های قدیمی خود یک گزینه برتر باشد، این است که این هوش مصنوعی قادر است در برخی جنبه‌ها، بهتر عمل کند. مثلا می‌تواند به سؤالات ریاضی بهتر پاسخ دهد و یا آنکه توانسته است در آزمون‌های استانداردی که برای آن اعلام شده است، امتیاز خوبی را کسب نماید. همچنین جالب است بدانید که نسبت به نسخه قبلی خود، حس رفتاری و اخلاقی بیشتری دارد. چراکه فیلترهای به کار رفته در ساخت این چت بات، به صورت مستقیم در نسل جدید آن نهادینه شده است و می‌تواند از گفتن جوک‌ها و یا مطالب جنسی، طنز، مقایسه‌ای و غیره جلوگیری کند.

معرفی ChatGPT 4
آشنایی با چت جی پی تی 4

معرفی Chatgpt 4 و امکانات آن

یکی از پرسش‌های بسیار مهمی که مطمئنا شما نیز منتظر پاسخگویی آن هستید این است که ChatGPT 4 چکاری انجام می‌دهد؟ بنابر آنچه شرکت سازنده این چت بات بیان کرده است، باید بدانید که نسل جدید (4) می‌تواند برای کارهایی که نیاز به استدلال قوی‌تر و پیشرفته‌تری دارند، دستورالعمل‌ها، پاسخ‌ها و نیز خلاقیت‌های بیشتری را ارائه نماید. در پاسخ به این پرسش برای معرفی این ابزار می‌توان به چند مورد مهم اشاره کرد.

 • توصیف دستورالعمل‌ها و تصاویر: یکی از ویژگی‌های جذاب این ربات، استفاده از قابلیت چندوجهی GPT-4 است که به کاربران امکان می‌دهد تصاویری مانند عکس آرد، کره، تخم مرغ و شیر را آپلود کنند. در پاسخ این ربات با کمک فناوری GPT-4 خود می‌تواند به شما غذاهای خوشمزه‌ای را توصیه کند که می‌توانید به کمک آن مواد آنها را تهیه نمایید.
 • کدنویسی بازی‌های ویدیویی: یکی از قابلیت‌های جذاب این ربات، امکان کدنویسی بازی‌های ویدیویی در مرورگر ها است که در عرض چند دقیق امکان پذیر می‌باشد.
 • طراحی سایت: شما می‌توانید از چت جی پی تی 4 برای طراحی سایت نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، یک طرح دستی با کمک این ربات به یک صفحه HTML تبدیل خواهد شد.
 • درک تصاویر: یکی از ویژگی‌های چت جی پی تی آن است که می‌تواند تصاویر را درک نماید. این یکی از تفاوت‌های بزرگ دو ChatGPT 3 و 4 است. در این حالت شما می‌توانید تصاویر را به به این ربات داده و از آن اطلاعات مختلفی را دریافت کنید. در این فیچر جدیدی در Chat GPT-4 است و کاربران می‌توانند از نرم‌افزار بخواهند تا آنچه را که در یک تصویر اتفاق می‌افتد توصیف نماید. این ویژگی باعث می‌شود تا افرادی که مشکل در بینایی خود دارند، بتوانند از آن برای درک بهتر تصاویر استفاده کنند.
 • اطلاعات دقیق‌تر: یکی از قابلیت‌های ویژه در این چت بات، پردازش چندوجهی اطلاعات شما است که باعث می‌شود تا تفسیر داده‌ها دقیق‌تر انجام شده و خروجی آن بهینه‌تر باشد. بنابر گفته شرکت سازنده، نسخه جدید در حدود 40 درصد بیشتر پاسخ‌های واقعی را ارائه می‌کند.
قابلیت های چت جی پی تی 4
آشنایی با امکانات چت جی پی تی

فرق بین ChatGPT 4 VS ChatGPT 3 چیست؟

اما تفاوت بین این دو نسل در چیست؟ چرا مهم است که نسل 4 را در اولویت قرار دهیم؟ برای معرفی ChatGPT 4 گفتیم که این نسخه جدید و بسیار محبوب است. در رابطه با فرق‌هایی که این دو با یکدیگر دارند نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • عملکرد انسانی‌تر و طبیعی‌تر: OpenAI می گوید GPT-4 دارای یکی از ویژگی‌های مهمی است که در آن، عملکرد در سطح انسانی ارتقا یافته است. OpenAI در اعلامیه خود گفته است که این ربات اکنون بسیار قابل اعتمادتر، خلاقانه تر شده است و با توجه به دستورالعمل‌هایی که برای آن تعریف شده‌اند، می‌واند نسبت به سیستم قبلی، درک بهتر و جواب‌های استانداردتری را ارائه کند.
 • توهم کمتر: در راستای مورد قبل باید بدانید که این نسخه، پاسخ‌های توهم زا و نامناسب کمتری را ایجاد می‌کند.
 • محدودیت متنی: در حالیکه چت جی پی تی 3 تنها به ورودی متن‌ها محدود بوده می‌باشد، اما در نسخه ChatGPT 4 از تصاویر نیز استفاده می‌گردد و ورودی این بخش در آن اضافه شده است. همچنین قابلیت چند وجهی آن امکان آن را می‌دهد تا بتوانید به جای متن در ورودی، از محتواهای دیگر از جمله ویدیو، متن، تصویر و صدا نیز استفاده کنید.
 • بهینه سازی‌ها: علاوه بر این، Chat GPT-4 در معیارهای رایج یادگیری ماشین تا 16٪ از Chat GPT-3 بهتر عمل کرده است و این باعث می‌شود تا کسانی که به زبان غیر انگلیسی سوال و جواب می‌کنند، عملکرد بهتری را دریافت نمایند.
 • تعداد کلمات پردازش: از ویژگی‌های دیگری که می‌توان در این بخش بیان کرد، تعداد پردازش کلمات است. در این حالت باید بدانید که ChatGPT 4 می‌تواند تا 25 هزار کلمه را همزمان پردازش نموده که این رقم چیزی در حدود 8 برابر بیشتر از ChatGPT 3 است. بنابراین چت جی پی تی قادر است اسناد بزرگتری را تحلیل کند و در موضوعات خاص‌تر این ویژگی بسیار مهم خواهد بود.
 • اندازه مدل: یکی از عوامل تاثیر گذار بر درک زبان، اندازه مدل آن است که در این صورت باید گفت GPT-4 می‌تواند میلیاردها پارامتر بیشتر از مدل قبلی خود داشته باشد این درحالی است که در حالی که GPT-3.5 دارای 175 میلیارد پارامتر است، GPT-4 به دلیل یک شبکه عصبی متراکم قدرتمندتر خواهد بود. در این رابطه آلتمن گفت که OpenAI دیگر روی ساخت مدل‌های بسیار بزرگ تمرکز نمی‌کند. در عوض، آن‌ها بر بهترین بهره‌برداری از مدل‌های کوچک‌تر تمرکز می‌کنند و بر جنبه‌های دیگری مانند داده‌ها، الگوریتم‌ها و هم‌ترازی تمرکز می‌کنند.

در این بخش از معرفی ChatGPT 4 نیز باید گفت این نسخه کمتر به محتواهای غیر مجاز پاسخ می‌دهد. بنابر آمارها، این رقم برای نسخه 4 تا 82 درصد کمتر از نسخه 3 است. بنابراین ایمنی استفاده از اطلاعات برای کاربران حفظ شده و محتواهای تایید نشده در دسترس آنها قرار نمی‌گیرند.

پرسش های متداول

در انتهای این مقاله به برخی از پرسش‌های متداول کاربران در معرفی ChatGPT 4 می‌پردازیم که عبارتند از:

 • چه زمانی چت جی پی تی 4 منتشر می‌شود؟

ChatGPT 4 به عنوان یکی از ارتقاهای مهم از سوی کمپانی OpenAI، در 14-15 مارس سال 2023 منتشر شده است. این نسخه از ربات چت دارای هزینه بوده و مقدار آن ماهیانه 20 دلار در ماه است.

 • محدودیت‌های ChatGPT 4 چیست؟

مانند نسل قبلی خود، ChatGPT-4 قادر نیست در مورد رویدادهایی که در تاریخ و زمان حاضر اتفاق افتاده است نظری دهند. چراکه داده‌های آن به قبل از سال 2021 مرتبط می‌شود. البته بنابر آنچه که OpenAI در یک پست وبلاگ گفته است، باید بدانید که این ربات همچنان نیاز به یکسری تنظیمات دارد تا در بخش‌هایی از جمله سوء استفاده‌های اجتماعی، توهمات و درخواست های خصمانه بهینه سازی شود.

 • نحوه استفاده از ChatGPT 4 چگونه است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت نحوه استفاده از این ربات چت جدید، از طریق اکانت‌های اشتراکی امکان پذیر است. اکثر مردم می‌توانند با ثبت‌نام در OpenAI، از نسخه رایگان آن در ChatGPT استفاده کنند اما در نسخه جدید، باید برای استفاده از این فناوری، به ازای هر ماه در حدود 20 دلار پرداخت کنید. همچنین کسانی که به عنوان برنامه نویسی فعال هستند نیز می‌توانند برای توسعه ابزارهای خود از این قابلیت‌های ربات اسفاده کنند که در این صورت نیز باید هزینه آن را پرداخت نمایند.

 • آیا چت جی پی تی 4 رایگان می‌شود؟

با توجه به اخبار حاضر، قرار است مایکروسافت از این چت ربات در موتور جستجوی بینگ استفاده کند. در این صورت احتمال آن وجود دارد که کاربران بتوانند از این فناوری به صورت رایگان نیز استفاده کنند.

پرسش های متداول
چت جی پی تی و پرسش های متداول

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4.7 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 13

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا